Ruszyły matury. Jakie drogi otwiera nam ten egzamin?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 13:19
Matura w Polsce ma status poważnego egzaminu, nazywana jest przecież egzaminem dojrzałości. Nie tylko u nas tak jest. W większości krajów liceum, czy szkoła będąca jego odpowiednikiem, jest pewnego rodzaju pomostem, który pozwala nam dostać się na wybraną uczelnię. Gdzie możemy aplikować z polską maturą w ręku?
Egzamin po szkole średniej jest ważnym egzaminem w większości krajów świata. Możemy odnotować obecność różnego rodzaju sprawdzianów, które kształtem, a czasem też nazwą, przypominają polską maturę.
Egzamin po szkole średniej jest ważnym egzaminem w większości krajów świata. Możemy odnotować obecność różnego rodzaju sprawdzianów, które kształtem, a czasem też nazwą, przypominają polską maturę.Foto: shutterstock.com/Lukasz Calko
  • 7 maja rozpoczęły się matury. Maturzyści zaczęli od języka polskiego. 
  • Matura wielu może otworzyć drogę na studiach. Egzamin po liceum w większości krajów świata traktowany jest jak pomost na studia. 
  • W Polsce mamy obecnie do czynienia z bardzo zawężonym procesem rekrutacji na studia - liczą się wyniki matur. W standardzie zachodnim pojawiają się dodatkowe uzupełnienia naszych kompetencji maturalnych.

7 maja rozpoczęły się w Polsce matury. Karol Glonek, dziś konsultant ds. edukacji w Elab Education, swój egzamin dojrzałości wspomina jako ciekawe wyzwanie. - Miałem okazje pisać egzamin w oparciu o nową podstawę maturalną. Tym samym było to pewnego rodzaju przecieranie szlaków - opowiada. - Podchodziłem do tego w sposób szalenie pragmatyczny, założyłem też najczarniejsze scenariusze, nie dając się zaskoczyć. To chyba spowodowało, że miałem troszeczkę luzu, który pozwolił mi napisać tę maturę względnie dobrze.

W swojej pracy zawodowej Karol Glonek pomaga młodym ludziom wybierać przeróżne ścieżki kariery, spójne z ich umiejętnościami, kompetencjami i zainteresowaniami. 

Egzamin po liceum  - pomost na studia

Egzamin po szkole średniej jest ważnym egzaminem w większości krajów świata. Możemy odnotować obecność różnego rodzaju sprawdzianów, które kształtem, a czasem też nazwą, przypominają polską maturę. - Liceum, w perspektywie całego cyklu kształcenia, traktujemy jako pewnego rodzaju pomost, który pozwala nam dostać się na wybraną uczelnię - mówi ekspert. - Niewykluczone, że osoby nieplanujące dalszej edukacji na uczelni wyższej powinny zrewidować swoje potrzeby, np. wybierając inny rodzaj kształcenia, szkoły branżowe czy te o charakterze techników.

W Polsce mamy obecnie do czynienia z bardzo zawężonym procesem rekrutacji na studia - liczą się wyniki matur. W standardzie zachodnim pojawiają się dodatkowe uzupełnienia naszych kompetencji maturalnych. 

- Polska matura, jak i systemy zagraniczne, pozwalają dobierać przedmioty, które będą bezpośrednio korespondować z kierunkiem studiów, który wybieramy - przypomina Karol Glonek. - W tym obszarze na pewno warto ubogacać się o wszelkiego rodzaju doświadczenie. 

Matura międzynarodowa - czy jest konieczna?

Decydując się na studia za granicą, warto pomyśleć o zdawaniu matury międzynarodowej (IB). - Nie mając jej, nie jesteśmy jednak zdyskwalifikowani. Możemy aplikować z rodzimym dokumentem. - Jeśli chodzi o terytorium Europy to, poza kilkoma uczelniami w Wielkiej Brytanii, nasza matura jest pożądaną i możemy z nią aplikować - uspokaja gość Kamila Jasieńskiego. - Jeśli chcemy zapewnić sobie pewnego rodzaju stabilność w procesie rekrutacji, to warto rozważyć maturę IB. 


Posłuchaj
11:43 czwórka pierwsze słyszę 07.05.2024 8.14.mp3 O maturach i możliwościach, jakie otwiera ten egzamin, opowiada Karol Glonek (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Na wyniki matury IB pracujemy przez dwa ostatnie lata liceum. Oceny, które uzyskujemy w postaci ocen maturalnych, są konsekwencją naszych dokonań w tym czasie. - Tu zyskują osoby, które pracują regularnie, które stawiają na pracę dzień po dniu. 

Zdając polską maturę, gdy aplikujemy na zagraniczną uczelnię, powinniśmy zapewnić sobie dodatkowy atrybut w postaci certyfikatu językowego z języka, który jest językiem wykładowym na uczelni, na którą aplikujemy. 

Czytaj także:

Polacy chętnie wybierali naukę na uczelniach Wielkiej Brytanii. Po brexicie to się nieco zmieniło, studia są kosztowne, a kredyty studenckie obwarowane warunkami trudnymi do spełnienia. Na tych zmianach zyskały Holandia, Dani i Irlandia, które chętnie przyjmują zagranicznych studentów. 

Gdzie matura, gdzie egzamin?

W Polsce i Niemczech na studia możemy dostać się, prezentując jedynie wyniki egzaminu dojrzałości. Proces rekrutacji w innych krajach zachodnich jest bardziej rozbudowany, na co zwraca uwagę Karol Glonek. - Tam weryfikują konkretne przedmioty maturalne, proszą o teksty aplikacyjne, organizują dodatkowe egzaminy wstępne czy prowadzą interview - wymienia i zdradza, że gdy marzymy o studiach na medycynie, ale matura nie poszła nam tak, jak planowaliśmy, to możemy pomyśleć o włoskich uczelniach. - Uczelnie Włoch mogą stać się odpowiedzią na nasze trudy. Tamtejszy proces rekrutacyjny nie weryfikuje wyników matur, a zakłada egzaminy. 

Wyniki matury w dużym stopniu mogą zaważyć na tym, na jaką uczelnię się dostaniemy. Może zdarzyć się tak, że średnie wyniki matury, na poziomie 60-70 procent, będą zbyt niskie, by myśleć o studiach na polskiej prestiżowej uczelni. Ten sam wynik może sprawić, że uplasujemy się dużo lepiej w rankingach zagranicznej uczelni. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Karol Glonek (Elab Education)

Data emisji: 7.05.2024

Godzina emisji: 8.14

pj/wmkor

Czytaj także

Matura z historii sztuki. Na jakich kierunkach się przyda?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 10:04
Matura tuż tuż. Niezwykle ciekawym przedmiotem, z którego można ją zdawać, jest historia sztuki. Takie lekcje nieczęsto zdarzają się w naszych szkołach średnich. Da się więc tego nauczyć? Katarzyna Wirkus-Molęda przekonuje, że można, i to w mniej niż rok. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Egzamin na wszelki wypadek". Po co nam dziś matura?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 19:30
Kiedyś świadectwo dojrzałości, dziś "egzamin na wszelki wypadek". - O maturze myślą ci, którzy wybierają się na studia. Jeśli ktoś nie ma tego w planach, egzamin wydaje się zbędny - mówi Katarzyna Kucharska z siewie.edu.pl. - Ale nasze widzimisię zmienia się na przestrzeni lat, dlatego zachęcam, żeby jednak do matury przystąpić.
rozwiń zwiń