Inne perspektywy pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 16:00
Nie wszyscy pamiętają pełną nazwę Święta Pracy. To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. I właśnie z ludźmi pracy, niestandardowej, spotkamy się w dzisiejszym magazynie "Źródła". Zapraszamy do wysłuchania rozmów o pracy z różnych perspektyw. 
Audio
Pochód pierwszomajowy, Warszawa, Marszałkowska
Pochód pierwszomajowy, Warszawa, MarszałkowskaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Choć wielu z nas Święto Pracy kojarzy się przede wszystkim z pochodami pierwszomajowymi w czasach komunizmu, jego historia sięga XIX wieku w USA. Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy ustanowiono w 1890 roku, by upamiętnić protest robotników w Chicago przeciwko fatalnym warunkom pracy. Robotniczy pochód przeciwko wyzyskowi miał miejsce właśnie 1 maja, 1886 roku. Na ulice Chicago wyszło wtedy kilkadziesiąt tysięcy osób...


Na początek rozmowa z Khedi Alievą - uchodźczynią z Czeczenii, która po przyjeździe do Polski rozpoczęła działalność charytatywną. Jej praca na rzecz innych jest motywowana przede wszystkim chęcią pomocy drugiemu człowiekowi i przyjmuje postać coraz to nowych inicjatyw, o których więcej Khedi opowiada Marianie Kril.

Khedi Alieva z siostrą Eminat Zhabrailovą Khedi Alieva z siostrą Eminat Zhabrailovą

Jak na dawnej wsi łączono ciężką pracę na roli z pracą sprawiającą przyjemność? O rozumieniu pracy na wsi, w drugiej części audycji opowie Marek Bąk - z zawodu rolnik i pszczelarz, z pasji rzeźbiarz i rekonstruktor.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Materiał: Mariana Kril

Data emisji: 1.05.2024

Godzina emisji: 15.15