Polskie Radio
Section05
Dwójka

Setna rocznica śmierci Franza Kafki. Jak powstały jego ostatnie dzieła i kim była Dora Diamant?

W piątkowej "Strefie literatury" (7.06) pochylimy się nad twórczością Franza Kafki i dziełami, które tworzył jeszcze tuż przed śmiercią. O wszystkim porozmawiamy w Programie 2 Polskiego Radia z Piotrem Pazińskim, pisarzem, tłumaczem i krytykiem, oraz prof. Andrzejem Stanisławem Kowalczykiem - historykiem literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Franz Kafka Dorota Gacek

Historia rodziny Beresiów. "Życie i sztuka były u nas jednością"

Książka "Awangarda między kuchnią a łazienką. Maria Pinińska-Bereś i Jerzy Bereś" przedstawia historię rodziny, w której sztuka była stawiana na pierwszym miejscu. Autorka książki a zarazem córka Marii i Jerzego - Bettina Bereś, opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę" m.in. o tym jak doszło do powstania tej książki oraz jak sztuka zdominowała życie jej rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Bereś biografia Jakub Kukla Dwójka Bettina Bereś

"Carmen" w Operze Bałtyckiej. Tragiczna miłość w czasach wojny

- Kontekst wojny domowej, okrucieństwa, które się z tym wiążą, a przy okazji malarstwa z tamtego okresu, myślę choćby o "Guernice" Picassa... wydaje mi się, że to będzie dobre otoczenie do tego, żeby pokazać losy tragicznej miłości - mówił w Dwójce Paweł Szkotak, reżyser opery "Carmen". Premiera 7 czerwca w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Szkotak Carmen Opera Bałtycka w Gdańsku opera Hiszpania

Debata Dwójki: " Wolność słowa ma gigantyczny wymiar polityczny" [WIDEO]

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989 roku: częściowo wolne do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. 4 czerwca w Debacie Dwójki pochyliliśmy się nad jedną z podstawowych, odzyskanych 35 lat temu wolności - wolnością słowa. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka debata 1989 wolność słowa Paweł Łuków Zuzanna Nowicka Maciej Groń Bożena Gierat-Bieroń Roch Siciński

Najciekawsze filmy o Polsce po roku 1989 - ranking subiektywny

- Z kinem III RP było trochę tak, że myśmy się zacieklej przez te 35 lat kłócili o rzeczy, których w nim nie było, niż o rzeczy, które w nim były. Przypominam sobie niezliczone dyskusje, postulaty czego nam brakuje, kiedy wreszcie postanie film taki czy śmaki. Te dyskusje bywały dużo bardziej zacięte i gorętsze od dyskusji na temat rzeczy, które faktycznie powstawały i coś wyjaśniały - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek w rocznicę wyborów 4 czerwca '89.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino III RP Adriana Prodeus Dwójka FILM KULTURA

"Paweł Łukaszewski. The Adoration". Bartosz Michałowski: to kompozytor, który doskonale rozumie chór

- Paweł Łukaszewski sam był artystą Chóru Filharmonii Narodowej, więc wiedział, dla kogo pisze. Mówię to w kontekście dwóch utworów, które znalazły się na tej płycie i były pisane właśnie z myślą o naszym chórze - mówił w Dwójce o albumie "Paweł Łukaszewski. The Adoration" chórmistrz Bartosz Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka współczesna Paweł Łukaszewski kompozytor album Jakub Kukla Bartosz Michałowski Chór Filharmonii Narodowej KULTURA MUZYKA

Spory po 1989 roku nt. wydarzeń historycznych. Jak oceniano Powstanie Warszawskie?

Książka "Konflikt pamięci. Polska po przemianach systemowych 1989 roku" przedstawia spory nt. wydarzeń historycznych. W audycji z cyklu "Rzeczypospolite" dr Anna Ratke-Majewska - politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego i autorka książki - opowiedziała o największych takich dyskusjach. Pierwszą z nich był spór o ocenę Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  1989 pamięć Antoni Dudek transformacja ustrojowa Dwójka Powstanie Warszawskie