Polskie Radio
Section05

bezpieka

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – Kapelan "Solidarności" i Symbol Oporu

19 października 1984 roku, funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę – duszpasterza ludzi pracy i "Solidarności". Ta brutalna zbrodnia wstrząsnęła całą Polską, stając się jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi. Ksiądz Popiełuszko nie był jedynie duchownym, ale także symbolem walki o wolność, godność człowieka oraz moralną odnowę narodu.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko historia Polski komunizm PRL

Wstrząs na Politechnice Częstochowskiej. Rektor zrezygnował

Prof. Norbert Sczygiol nie jest już rektorem Politechniki Częstochowskiej. Rezygnację złożył dzień przed ogłoszeniem wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie jego oświadczenia lustracyjnego. Zdaniem sądu - nieprawdziwego. Z ustaleń IPN wynika, że Sczygiol na przełomie lat 70. i 80. XX w. współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja policja społeczeństwo Częstochowa lustracja służba bezpieczeństwa SB szkolnictwo wyższe

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL literatura książki HISTORIA historia Polski

Śmierć za zamach na pomnik Dzierżyńskiego - mały sabotaż czasu stanu wojennego

10 lutego 1982 roku 16-letni Emil Barchański wraz z grupą uczniów stołecznych szkół średnich oblali farbą i podpalili pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Kilka miesięcy później, na początku czerwca, Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. 5 czerwca 1982 roku, odnaleziono zwłoki chłopca.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Warszawa służba bezpieczeństwa SB PRL komunizm HISTORIA

"Czmych, czyli na tropach figuranta". Zuzanna Fruba o ojcu, który był inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa

To były czasy, kiedy wyjazd zagranicę oznaczał ludzkie dramaty, rozpady rodzin i inwigilację ze strony Służby Bezpieczeństwa. Tak też było w tym przypadku. - Mój tata zrobił mi… czmycha, czyli czmychnął. To było niespodziewane, nagłe zniknięcie - mówi Zuzanna Fruba. Autorka opowiada w Programie 1 Polskiego Radia o najnowszej książce "Czmych, czyli na tropach figuranta".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Zuzanna Fruba