Ciepła opowieść o dzieciństwie w ośrodku kolejarskim, wspomnienia rodziców i atmosfery rodzinnego domu, to pierwsza audycja z cyklu "Świadkowie historii – Jan Olszewski", której autorami są dziennikarze Polskiego Radia Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.
Więcej nagrań znajduje się na stronie serwisu specjalnego poświęconemu Janowi Olszewskiemu.
- Do siódmego, ósmego roku życia nie wyobrażałem sobie, że mogę być kimś innym jak kolejarzem na kolei. To była moja pasja, znałem wszystkie rodzaje lokomotyw, wagonów. Kolei to była moja codzienność, prawie codziennie wychodziłem do ojca cos mu zanieść – wspominał Jan Olszewski.
- Mama opowiadała nam o swoim doświadczeniu z rosyjskim nauczycielem, po który przysięgła sobie, że nigdy nie uderzy swoich dzieci. Miałem szczęśliwe dzieciństwo – opowiadał Jan Olszewski. – Mój ojciec z charakteru był tak łagodny, że gdyby mnie uderzył, to pomyślałbym, że mu się coś stało – wspominał.
Posłuchaj wspomnień Jana Olszewskiego o czasie, który spędzał ze swoim ojcem, o wspólnym czytaniu gazet i dorastaniu w środowisku PPS.
21:20 Jan Olszewski o dzieciństwie i rodzicach.mp3 Jan Olszewski wspomina dzieciństwo - archiwalne nagranie z cyklu "Świadkowie historii - Jan Olszewski", audycja Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy. (PR, 2011)
Jan Olszewski zmarł 8 lutego 2019 roku w Warszawie. Był adwokatem, publicystą, politykiem, a także dziennikarzem legendarnego tygodnika "Po prostu", działaczem Klubu Krzywego Koła, współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, członkiem tajnego polskiego podziemia niepodległościowego oraz obrońcą w procesach politycznych, m.in. Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego czy w toruńskim procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki. Był również wybitnym działaczem "Solidarności", współtwórcą statutu związku. Po 1989 roku poseł i przez kilka miesięcy premier Rzeczpospolitej Polskiej oraz przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski.
im