Polskie Radio
Section05
I wojna światowa

110 lat temu w zamku w Pszczynie zapadały decyzje kluczowe dla Europy

- Tutaj podjęto decyzję o totalnej wojnie podwodnej na morzach i oceanach. Stąd wyszedł "Telegram Zimmermanna", który był jedną z przyczyn przystąpienia Stanów Zjednoczonych do pierwszej wojny światowej. W Pszczynie spisano "Akt 5 listopada", opublikowany później w Warszawie – powiedział  dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie Maciej Kluss.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski I wojna światowa zamek Śląsk

Bitwa jutlandzka. Największa bitwa morska I wojny światowej

W starciu na zimnych wodach Morza Północnego wzięło udział łącznie 246 okrętów. Stalowe giganty należały do dwóch najpotężniejszych flot ówczesnego świata. Podobny spektakl destrukcji na morzu nie rozegrał się nigdy wcześniej, a nigdy później świat nie widział bitwy, w której wzięło udział tyle pancerników. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa Niemcy Wielka Brytania marynarka wojenna Bartłomiej Makowski

Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Bogaty życiorys twórcy polskiej konspiracji podczas II wojny światowej

Dokładnie 60 lat temu, 22 maja 1964 roku, w Casablance zmarł gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz, założyciel Służby Zwycięstwu Polski, jeden z twórców Polskiego Państwa Podziemnego. - Bardzo bliski współpracownik Piłsudskiego, człowiek o silnej ręce, silnym charakterze oraz zarysowanej i samodzielnej postawie politycznej - tak w radiowej audycji oceniał postać generała historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Michał Tokarzewski-Karaszewicz I wojna światowa II wojna światowa II Rzeczpospolita Wojsko Polskie Armia Krajowa armia Andersa

Hans von Beseler. "Żeby zrozumieć Polaków, przeczytał nawet "Chłopów" Reymonta"

– Był człowiekiem z jednej strony żałującym losu Polaków i ich ciężkich doświadczeń historycznych, z drugiej strony był pruskim wojskowym i politykiem, który na pierwszym miejscu stawiał interesy Cesarstwa - podkreślał prof. Piotr Szlanta w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. 174 lata temu urodził się Hans von Beseler, generalny gubernator warszawski w czasach I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa odzyskanie niepodległości HISTORIA

Merian Cooper, producent hitu kinowego "King Kong", walczył o wolność Polski

21 kwietnia 1973 zmarł Merian C. Cooper, amerykański pilot, który po zakończeniu I wojny światowej nie wrócił do domu. Późniejszy producent kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej z powodu rodzinnego długu zaciągniętego u Tadeusza Kościuszki. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 lotnictwo Józef Piłsudski Tadeusz Rozwadowski Ignacy Jan Paderewski II wojna światowa HISTORIA