Polskie Radio
Section05
kobieta

Waga z głowy. Jak wprowadzić "czułą dyscyplinę" i chudnąć na własnych zasadach?

Psycholożka Katarzyna Kucewicz mierzyła się otyłością III stopnia i ważyła 143 kilogramy - udało jej się schudnąć 65 kilogramów. W swojej książce "Waga z głowy" opisuje jak ważne w procesie odchudzania jest mentalne przygotowanie. - Starałam się z czułością i delikatnością podchodzić do siebie przez cały proces - mówi w Czwórce.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kobieta edukacja otyłość zdrowie dietetyk dietetyczka dieta odchudzanie

Ogólnopolski strajk kobiet. Reportaż "Patrząc na Ciebie, widzę siebie"

"Patrząc na Ciebie, widzę siebie" to reportaż, który powstał w 2016 r. w Radiu Zachód,  ale nigdy nie został wyemitowany. To splatające się historie kobiet - matki, społeczniczki i artystki, które razem protestowały podczas ogólnopolskiego strajku kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Ale w reportażu nie mogły powiedzieć tego wprost.
Zobacz więcej na temat:  reportaż strajk kobiet kobieta reportaż w Jedynce pr poleca

Walka z seksizmem czy rodzaj cenzury? Brak szacunku dla kobiet w tekstach twórców rap i trap

Należy zaprzestać finansowania ze środków publicznych wytwórni muzycznych, które produkują utwory z tekstami wyrażającymi brak szacunku dla kobiet - uważa włoski wiceminister kultury Gianmarco Mazzi. Czy jest to przejaw walki o prawa kobiet, czy też forma cenzury?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Martyna Masztalerz wytwórnia muzyczna MUZYKA kobieta równouprawnienie finansowanie

Joanna d'Arc. "Stała się symbolem roli kobiety w dziejach"

Pojawiła się w krytycznym dla Francji momencie, odziana w zbroję dowodziła francuską armią, twierdziła, że otrzymała od Boga misję wypędzenia Anglików z kraju. Nastolatka, która przywróciła Francuzom wiarę w zwycięstwo z wrogiem, ostatecznie została porzucona na pastwę nieprzyjaciół. 593 lata temu, 30 maja 1431 roku, Joanna d'Arc spłonęła na stosie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Francja średniowiecze Joanna d'Arc kobieta

Ubóstwo menstruacyjne - co o nim wiemy?

Według danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia blisko 500 milionów kobiet na świecie cierpi na ubóstwo menstruacyjne. W Polsce, jak podaje Kulczyk Foundation, ten problem dotyka około pięciuset tysięcy kobiet. W Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej, sprawdzamy co to jest, a naszym gościem jest Maja Kotala, autorka projektu edukacyjnego Rajd Victoria. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kobieta ubóstwo Afryka edukacja problemy społeczne

Polska gospodarka wciąż wychodzi z okresu pandemii. Ale wyniki przemysłu dają nadzieję na dobrą koniunkturę

Rośnie znaczenie usług w polskim PKB, co pokazuje wzrost zamożności polskiego społeczeństwa, a PKB rośnie właśnie dzięki przemysłowi i popytowi na usługi - stwierdzili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu ekonomicznego i Paweł Matkowski z platformy e-Toro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy wynagrodzenia kobieta bezrobocie

Paulina Chylewska: w redakcji sportowej musiałam wywalczyć swoją pozycję

Dziennikarstwo sportowe zdominowane jest przez mężczyzn. Przez lata w tym świecie swoją drogę wytyczyła Paulina Chylewska, która dziś widzi w nim zmianę i miejsce dla dziennikarek. Dziś "baba w redakcji sportowej" łatwiej znajduje swoje miejsce, choć sam świat sportu potrzebuje zmian - musi dostrzec kobiety. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka dziennikarstwo kobieta Paulina Chylewska Kasia Dydo aktywność fizyczna

Sytuacja kobiet w Iranie. "Reżim jest okrutny"

- Pewne procesy zmian i pewnego poszerzania dyskursu na temat kobiecości, miejsca hidżabu i tego typu różnych kwestii, one w Iranie się toczą. Protesty pokazały, że ludzie chcą dużej zmiany, że normy, które narzuca im republika islamska, niekoniecznie są zgodne z normami społeczeństwa - mówi na antenie radiowej Jedynki dr Paulina Niechciał z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ludwika Włodek społeczeństwo Iran kobieta reżim demonstracje Izrael Strefa Gazy

"Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności" - historie kobiet napisane przez życie

Wojowniczki, bohaterki reportażu Małgorzaty Żerwe, dzielą różnica wieku, status społeczny i życiowe problemy. Łączy je walka o jakość życia. Dokument, który zbiera ich historie, powstał z myślą o wystawie "Śpiew nadmiaru" w Gdańskiej Galerii Miejskiej. To tam, do 26 maja, można wysłuchać reportażu "Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności", który zaprezentowaliśmy w kolejnej odsłonie "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Anna Dudzińska reportaż kobieta KULTURA Małgorzata Żerwe