Boral jest wielokrotnym rekordzistą Polski w zapamiętywaniu. Wraz z bratem Tobiaszem, jako pierwsi Polacy, reprezentowali nasz kraj na Mistrzostwach Świata Pamięci w Chinach. Miejsca w światowej czołówce zajmowali także podczas zawodów w Wielkiej Brytanii. Ostatnio bracia ustanowili kolejny rekord i zapamiętali kombinację tysiąca monet 1 i 2 złotowych w 39 minut. - Nie jestem chodzącą bazą danych, nie zapamiętuję wszystkiego, zawsze. Tylko to, co chcę, np. numery telefonów, gdy nie mam pod ręką niczego, na czym mógłbym je zanotować - śmieje się gość Czwórki.
Jak tłumaczy Boral, zapamiętywanie to sport taki sam, jak każdy inny, tylko że mentalny. - Jak szachy, brydż. Jednym z inicjatorów tej dyscypliny jest zresztą arcymistrz szachowy Raymond Kenney - opowiada gość czwórki.
Czytaj także: Albert Einstein - geniusz, który przewrócił fizykę do góry nogami <<<
Boral podkreśla, że zamiast skupiać się podczas treningów na zapamiętywaniu jednej rzeczy, warto "poszerzyć horyzonty" i trenować mózg w wielu dziedzinach. To przydaje się także na zawodach. - Chodzi o to, by sprawdzić mózg człowieka w przeróżnych sytuacjach, nie tylko to, czy radzi sobie w jednej z nich - opowiada Boral. - Najdłuższą konkurencją jest godzinne zapamiętywanie cyfr, ale są też konkurencje superszybkie. Oprócz tego odtwarzamy z pamięci rzędy cyfr binarnych, przypisujemy imiona do twarzy, układamy w określonej kolejności karty w taliach, słowa, daty, obrazy abstrakcyjne.
Bartłomiej Boral i Beata Kwiatkowska/screen wideo
Boral napisał także książkę o technikach zapamiętywania. Jedną z tez, które stawia, jest to, że ludzki mózg ma… poczucie humoru.
- Nasz mózg nienawidzi nudy! Pasjonuje go to, co jest nowe i wyróżniające się z otoczenia. Dzięki takim bodźcom możemy wykorzystywać swój potencjał - przekonuje gość Czwórki. - Ludzki mózg to sieć połączeń. Te 100 milionów neuronów, które mamy, może się ze sobą łączyć. To jest tak złożony mechanizm, że jeśli nie będziemy dostarczać mózgowi nowych bodźców, on po prostu będzie się nudził.
By dowiedzieć się, jak skutecznie trenować swój mózg i poznać różne techniki zapamiętywania posłuchaj nagrania rozmowy z Bartłomiejem Boralem z audycji "Na cztery ręce" .
(kd, ac)