- To jest proces, który trwa już od wielu lat. W tej chwili w Norwegii mamy do czynienia z ostatnim etapem wygaszania sygnału FM, który potrwa jeszcze do kilkunastu lat - chodzi o nadawanie ogólnokrajowe i regionalne. Lokalne stacje radiowe nadal będą analogowe - mówi Piotr Wawrowski z Polskiego Radia. - Proces cyfryzacji jest nieunikniony, a radio cyfrowe daje nam znacznie więcej możliwości - dodaje.
Nowe technologie. Co nas czeka w 2017?
Norwegowie już od dawna masowo korzystają z nowy odbiorników cyfrowych, więc te zmiany nie są im straszne. Na drodze do cyfryzacji jest także Wielka Brytania, jednak proces ten przebiega tam już od dwudziestu lat. A jak sytuacja wygląda w Polsce? - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce wdrażać proces cyfryzacji. Polskie Radio jest pionierem, a Czwórka liderem tej technologii - tłumaczy Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Z materiału przygotowanego przez Damiana Sikorskiego dowiecie się też, jak wygląda proces wdrażania radia cyfrowego, czemu sygnał analogowy szwankuje w rejonach górzystych, jak przekonać społeczeństwo do cyfrowych odbiorników oraz czy przyszłość radia należy do odbiorników typu smart.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji "Pierwsze słyszę".
***
Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"
Prowadzący: Kamil Jasieński
Materiał przygotował: Damian Sikorski
Data emisji: 11.01.2017
Godzina emisji: 7.15
jsz/kd