Polskie produkty spożywcze podbijają Europę

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 15:23
Eksportujemy do krajów Unii Europejskiej coraz więcej produktów. Niesamowitą popularnością cieszą się nasze owoce i warzywa, ale możemy się pochwalić i innymi specjałami. Najbardziej istotne jest, aby je umiejętnie "sprzedać".
Audio
  • Polskie warzywa i owoce są bardzo cenione przez konsumentów w państwach Unii Europejskiej (Czwórka/Europejski Lunch)
Polskie produkty spożywcze podbijają Europę
Foto: Glow Images

Zdaniem słuchaczy Czwórki polskimi produktami, które warto promować na świecie są przede wszystkim owoce, piwa regionalne, warzywa i wyrabiane z nich, możliwie jak najbardziej w zgodzie z naturą, przy niewielekiej ingerencji chemii, produkty pochodne, takie jak ketchup.

Paweł Zambrzycki, Zastępca Dyrektora Biura Promocji w Agencji Rynku Rolnego, który był gościem "Europejskiego Lunchu", z entuzjazmem wypowiadał się o polskich perspektywach. - Działamy prężnie i coraz więcej naszych produktów trafia na stoły w całej Europie. W 2013 roku uzyskaliśmy ponad 6 mld euro salda w sprzedaży polskiej żywności do krajów UE. To doskonały wynik - powiedział.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wolny rynek to jedna z podstaw UE

Wielkim atutem, którym chętnie dzielimy się z innymi, są rzeczywiście wspomniane wcześniej owoce. Jesteśmy bardzo znani z jabłek, czereśni, malin, wiśni, porzeczki.Wiele ciepłych słów spływa na Polskę również ze względu na doskonałe mięsa. - Niemcy jeśli decydują się na gęsinę, to najczęściej jest ona polska - przekonuje Zambrzycki.

Prowadzący audycję Kasia Kornet i Piotr Firan zwrócili jednak uwagę, że o ile w sklepach choćby w Londynie łatwo znaleźć produkty z Włoch czy Francji, to nasze dobra nie są eksponowane. Być może wynika to z tego, iż nie mamy jednego, zdecydowanie wybijającego się na tyle innych produktu? - Powodów jest wiele. Wspomniane państwa budowały swoją markę i pozycję od wielu lat. My musimy w szybkim czasie nadrobić mnóstwo zaległości w tym temacie. Dwa - rzeczywiście sprzedajemy bardzo dużo towarów, ale nie są wyrażone w postaci marek oraz ikon znanych wszędzie. Nad tym w tej chwili najmocniej pracujemy - zapewnił Zambrzycki.

Więcej o tym, jak pracuje Biuro Promocji Agencji Rynku Rolnego - w zapisie audycji.

ac

Czytaj także

Unia Europejska zaczyna żyć ekologicznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 10:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o "eksperimental garden” – ogrodach zakładanych w europejskich miastach. Pomysł opiera się na własnej produkcji (w ogródkach) i sąsiedzkiej wymianie żywności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrzucamy za dużo jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 14:30
Jesteśmy w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskich, w których marnuje i wyrzuca się najwięcej jedzenia. Banki żywności powstały po to, aby odwrócić tę fatalną tendencję i idzie im coraz lepiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejne zamieszanie z GMO

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 11:11
W połowie lutego Komisja Europejska dopuściła uprawę i sprzedaż genetycznie modyfikowanej kukurydzy 1507. Stało się tak pomimo sprzeciwu aż dziewiętnastu państw. Zamieszania z genetycznie modyfikowaną żywnością ciąg dalszy.
rozwiń zwiń