Europejskie kino czeka na nagrodę LUX

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 13:00
Unijni parlamentarzyści pracują nad tym, by popularyzować kino europejskie, które promuje kultury państw UE, pokazuje ich różnorodność, a jednocześnie wspólne wartości, ważne dla wszystkich Europejczyków.
Audio
  • Filmowa nagroda LUX dla twórcy europejskiego kina - materiał Beaty Kwiatkowskiej (Czwórka/Europejski Lunch)
  • Relacja z debaty wokół filmów nominowanych do nagrody LUX - materiał Beaty Kwiatkowskiej (Czwórka/Europejski Lunch)
Europejskie kino czeka na nagrodę LUX
Foto: Glow Images/East News

Parlamentowi Europejskiemu zależy na tym, by promować sztukę filmową  i wartości europejskie. Nagroda LUX przyznawana jest od 2007 roku.
- Od 2007 roku szesnasto osobowa komisja wybiera 10 filmów z całej Europy. Z tych 10 kandydatur zostają wyłonione trzy i rozpoczyna się głosowanie - mówi Katarzyna Olesiak z Gutek Film. - Finalistę tego konkursu poznamy już 11 grudnia.

Nagrodą w tym konkursie jest m.in. przetłumaczenie filmu na 24 języki, film będzie też pokazywany w 24 miastach Unii Europejskiej.

Niestety od 2007 roku w finałowej trójce brakuje polskiego kina. Katarzyna Olesiak zastanawia się nad takim stanem rzeczy, zwraca uwagę, że mamy też swojego przedstawiciela w komisji konkursowej, którym jest Jakub Duszyński. Polskim filmom udało się dostać do półfinałowej dziesiątki. W 2008 roku o wyróżnienie walczyły "Sztuczki", a w 2011 "Essential Killing", niestety bez powodzenia.

W tym roku w finale znalazły się: belgijski obraz "W kręgu miłości", włosko-francuska produkcja "Miele" oraz film z Wielkiej Brytanii "Olbrzym samolub".  2 grudnia (poniedziałek) będzie można zobaczyć te filmy w Warszawie, w kinie Muranów.

Zapraszamy też do wysłuchania relacji Beaty Kwiatkowskiej z debaty wokół filmów nominowanych do nagrody LUX.

(pj)

Czytaj także

Last Vegas, czyli siwe kino w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 13:00
Przy okazji ciekawie zapowiadającej się polskiej premiery filmu "Last Vegas", w audycji "Na cztery ręce" Błażej Hrapkowicz i Jakub Socha poruszyli temat starości w kinie. Czy mamy do czynienia z czymś, co można już nazwać nowym nurtem filmowym?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Banasiuk: brałem pod uwagę zaszufladkowanie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 17:00
Dziś na ekrany kin trafiła jedna z najgłośniejszych polskich filmowych premier tej jesieni, czyli "Płynące wieżowce" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego. W rozmowie z Czwórką Mateusz Banasiuka, odtwórca głównej roli, opowiedział o przygotowaniach, oczekiwaniach i obawach związanych z obrazem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartek Sabela: wróciłem do Uzbekistanu, żeby zrobić film o morzu, którego już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 12:30
Kiedyś czwarte największe jezioro na świecie, dziś jałowa pustynia, która ciągnie się aż po horyzont. Jezioro Aralskie znikało z powierzchni ziemi przez 40 lat. Bartek Sabela i Mira Suchowiejko postanowili nakręcić o nim film.
rozwiń zwiń