Był to próbny program, jednak ten właśnie eksperyment techniczny poprzedził powstanie Polskiego Radia, co miało miejsce 18 sierpnia 1925 roku.
- Dostałem linkę antenową, nową. Dałem 75 złotych, kupę pieniędzy. Przyszedł do mnie kuzyn - wspomina w audycji "Historia Polskiego Radia cz. 1.", autorstwa Marii Bobrowskiej, jeden z pierwszych słuchaczy Polskiego Radia. - To było w tę wielką zimę, było 40 stopni mrozu. Nie dało się wejść na drzewo, więc kuzyn sobie okręcił nogi szmatami i wyszedł tak wysoko, że w końcu antenę założyliśmy. Włączyłem radio, a tu hejnał słyszę z Krakowa! Tak mnie to w pamięci utkwiło, że dziś jak go słyszę, to aż mnie przeszywa.
Inny słuchacz wspominał, że jego pierwszy odbiornik był "mały i kryształowy". - Połączony był z głośnikiem, z którego dobywał się skrzeczący głos - opowiadał mężczyzna.
Poznaj historię zapisaną w dźwiękach Archiwum Polskiego Radia <<<
W lipcu 1945 roku otwarto radiostację w Raszynie. Znajdował się tam najsilniejszy wówczas nadajnik w Europie, który miał moc 120 kW, a także najwyższy maszt, który obejmował większość terenów przedwojennej Polski. – Halo, halo. Tu Łódź. Podajemy pierwszą próbę transmisji z Łodzi do Warszawy. Chwila historyczna – rozpoczął nadawanie spiker w nagraniu z 1945 roku.
Dziś Polskie Radio nadaje już w cyfrowej jakości, w systemie DAB+.
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych nagrań z archiwalnych audycji Polskiego Radia, m.in. lat 20. i 40. ubiegłego stulecia.
(kd)