Frag. okł. książki
"Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina" to wyjaśnienie m.in. historycznych zwrotów akcji od czasów sojuszu pruskiego Fryderyka II i carycy Katarzyny, poprzez układy Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, podchody kanclerza RFN Konrada Adenauera i pierwszego sekretarza partii komunistycznej Nikity Chruszczowa, aż po dzisiejsze zmagania mocarstw.
W rozmowie z Iwoną Wyciechowską prof. Stempin mówił m.in. o współczesnej sytuacji politycznej w UE i genezie "płynnej" pozycji Angeli Merkel. - Podobnie, jak Katarzyna II musiała się "przeflancować" z kultury wschodnioniemieckiej do kultury zachodnioniemieckiej. Katarzyna II, przeciętna niemiecka księżniczka, także dokonała transferu kulturowego do potężnej stolicy imperium europejskiego, do Petersburga. Przeszła na prawosławie, nauczyła się rosyjskiego, stała się wierną córą tamtejszego kościoła. To wielkie zbliżenie między tymi kobietami - tłumaczył gość Iwony Wyciechowskiej.
Wyjaśniał także, jak ważną rolę w historii Niemiec i Rosji odgrywają jednostki i które decyzje okazywały się najbardziej przełomowe z punktu widzenia historii.
***
Tytuł audycji: Pani tomu
Prowadzi: Iwona Wyciechowska
Gość: prof. Arkadiusz Stempin (wykładowca akademicki w Krakowie i Freiburgu, historyk, pisarz)
Data emisji: 8.06.2016
Godzina emisji: 19.00
kd/pj