W Łodzi powstała katolicka grupa rockowa, a dla wierzących i jednocześnie lubiących fizyczne zmagania - szkoła parkour. We Wrocławiu młodzi ludzie mogą z kolei słuchać podczas mszy rapującego księdza, który - zanim wstąpił do seminarium - był osiedlowym "ziomalem". - Mamy mnóstwo inicjatyw. Od grup modlitewnych, po aktywności bardziej "zewnętrzne", jak chór duszpasterstwa - mówił o. Piotr Twardecki, jezuita z Lublina.
Konieczność otwierania się Kościoła na młodzież tłumaczył zaś w Czwórce ks. Karol Oparcik z warszawskiej parafii. - W ostatnim czasie zauważamy lekki spadek obecności uczniów w Kościele, ale związane jest to z faktem, że ci, którzy już się pojawiają, mają świadomość, po co to robią - mówił gość Piotra Firana. Dodał, że nic nie przekonuje tak drugiego człowieka do religii, jak nasze własne świadectwo życia. - Mogę pięknie opowiadać o Bogu, ale jeśli ludzie wyczują, że "ten w tej czarnej sukience" ściemnia, odejdą. Zostaną, jeśli zobaczą, że rzeczywiście żyję zgodnie z tym, co mówię - zmagam się ze swoimi słabościami, staram się każdego dnia nawracać - przekonywał ksiądz.
W programie sprawdzaliśmy, czego młodzi ludzie poszukują, przychodząc do kościoła i co daje im wiara. Opowiadaliśmy także o wielu innych kościelnych inicjatywach dla młodzieży, m.in. działającym w jednej z rzeszowskich parafii teatrze "Atmosfera", który skupia zarówno uczniów, jak i aktorów-amatorów.
***
Tytuł audycji: Się mówi
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: ks. Karol Oparcik (parafia Wniebowstąpienia Pańskiego Warszawie), o. Piotr Twardecki (Duszpasterstwo Akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego), o. Rafał Wardowski (jezuita, student)
Data emisji: 21.01.2016
Godzina emisji: 14.00
kd/fbi