Polska najbardziej zanieczyszczonym krajem w Unii. "Musimy zacząć się martwić"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 09:00
Polacy grzeją domy, paląc w piecach kaflowych oponami, a na rynku króluje tzw. węglowy muł. Są sposoby, by obniżyć nie tylko ceny ogrzewania, ale także poziom degradacji środowiska.
Audio
  • Czysto i tanio - metody na ratowanie środowiska - rozmowa z Dariuszem Szwedem, Iloną Jędrasik i Łukaszem Adamkiewiczem (Czwórka/Się mówi)
  • Jak zanieczyszczamy nasze powietrze? - materiał Kuby Jamrozka (Czwórka/Się mówi)
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza jest niezbędne, a przy tym - zdaniem Dariusza Szweda - nietrudne
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza jest niezbędne, a przy tym - zdaniem Dariusza Szweda - nietrudneFoto: Glow Images/East News

W raporcie Komisji Europejskiej, wśród 10 miast o najgorszej jakości powietrza, znalazło się aż 6 polskich, m.in. Kraków, Nowy Sącz i Gliwice. Jako kraj, Polska, obok Bułgarii, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej UE. - Przodujemy pod względem zawartości toksycznych substancji! - ostrzega Dariusz Szwed, ekonomista i ekolog.

Jak zaznacza Ilona Jędrasik z Client Earth, rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera 45 tys. ludzi, a to 10 razy więcej niż w wyniku wypadków samochodowych. Zapadamy też na astmę, miażdżycę, czy tzw. chorobę palacza. - Powietrze zanieczyszczamy m.in. ogrzewając domy śmieciami i węglem, którego jakość od lat dramatycznie spada - dodaje Szwed. - Każdy z nas jednak może ograniczyć zanieczyszczanie powietrza. To wcale nie jest trudne.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadził: Piotr Firan

Goście: Dariusz Szwed, ekonomista i ekolog z Zielonego Instytutu, Ilona Jędrasik z Client Earth, Łukasz Adamkiewicz z organizacji Hill

Data emisji: 27.11.2014

Godzina emisji: 14.00-16.00

(kd/ag)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia Piotr Firan
Czytaj także

Polska tonie w śmieciach. Jak temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 17:50
- Statystyczny Polak tworzy około 360 kilogramów śmieci rocznie - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. Co możemy zrobić, żeby produkować mniej śmieci i być bardziej przyjaznym środowisku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oleoturystyka - na tropie dobrej oliwy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 16:50
- Oliwę się próbuje, a nie kupuje po opakowaniu - przestrzega kucharz. - Smak testujemy, siorbiąc. Jeśli poczujemy w gardle drapanie, mamy do czynienia z oliwą najwyższej jakości.
rozwiń zwiń