W dalszym ciągu tanieją ziemniaki, niższe są także ceny kapusty i cebuli.
Ziemniaki przy zakupie powyżej tony, sprzedawane są w cenie niższej niż 20 groszy za kilogram. Tona kosztuje więc niecałe 150 złotych. Piętnastokilogramowy worek cebuli producenci sprzedają za 5 zł, czyli kilogram poniżej 40 groszy, co w porównaniu z 2013 rokiem oznacza spadek cen ponad 60 proc.
Znacznie mniej niż przed rokiem - o 40 procent - kosztuje fasolka szparagowa. W Broniszach w hurcie trzeba za kilogram zapłacić 2 złote 90 groszy. Nieznacznie droższa jest fasolka pochodząca z upraw szklarniowych. Taniej także kosztuje papryka zielona.
Drożeją za to ogórki gruntowe.
Produkcja warzyw wyższa o 5 proc.
Jak zaznaczyła rzeczniczka rynku Małgorzata Skoczewska, mimo że ceny warzyw są niskie, to ich produkcja w tym roku jest wyższa tylko o 5 proc. w porównaniu z 2013 r. GUS wstępnie szacuje, że w tym roku zbiory będą na poziomie 4,2 mln ton warzyw gruntowych czyli 5 proc. więcej niż w ub. roku. Ale jest to o ponad 7 proc. mniej od średnich zbiorów z lat 2006-2010.
Ceny jabłek, gruszek i śliwek w dół
Rekordowo zapowiadają się zbiory owoców - między innymi jabłek - prawie 3 miliony 200 tysięcy ton, czyli 3 procent więcej niż przed rokiem.
Te duże zbiory wpływają na ceny, oprócz jabłek znacznie tańsze niż przed rokiem są też gruszki i śliwki.
Dużo jest orzechów włoskich i laskowych i są tanie, kilogram kosztuje 5-6 złotych.
Podobnie, jak i w poprzednim miesiącu, jesienne maliny są dość drogie - za kilogram trzeba płacić 16 złotych. Rok temu były o 4 złote tańsze.
Bronisze to największy w Europie Środkowo-Wschodniej rynek hurtowy owoców, warzyw i kwiatów. Zaopatrują się na nim odbiorcy z wielu regionów Polski, a także wiele warszawskich sklepów. Można też indywidualnie dokonać zakupów, pod warunkiem jednak, że kupimy np. skrzynkę jabłek lub pomarańczy. Duża część oferowanych tam warzyw i owoców trafia na eksport.
Ceny owoców i wrzyw spadły również na Litwie.
Źródło: RUPTLY/x-news
IAR/PAP, awi