Choć niektórzy twierdzą, że nigdy uczucia zazdrości nie doświadczyli, tak naprawdę chyba nie ma człowieka, który rzeczywiście nie pożądałby czegoś, co nie należy do niego, bądź kogoś, kto akurat swoje afekty zwraca ku innej osobie. Zdaniem psycholog Ewy Krawczyńskiej to nieodłączny element wielu sytuacji w życiu człowieka. - Nawet, jeśli nie okazujemy zazdrości, jeśli nam na danej osobie zależy, właściwie nie ma siły, by pozbyć się tego uczucia - opowiada ekspertka i dodaje, że czasem jest ono wręcz nieodzowne, choćby po to, byśmy mogli zorientować się, że jesteśmy zakochani.
Z badań, przytaczanych przez gościa Czwórki wynika, że mężczyźni i kobiety są zazdrośni w równym stopniu. - To, czy zazdrościmy, jest kwestią indywidualną, efektem naszych dotychczasowych doświadczeń i konstrukcji psychicznej - przekonuje Krawczyńska i dodaje, że podobnie jest z okazywaniem emocji. - Wbrew panującym stereotypom wcale nie jest tak, że to kobiety okazują zazdrość w bardziej ekspresyjny sposób. Często bywają obojętne i starają się udowodnić, że "im nie zależy". Panowie zaś robią wszystko i imają się różnych sposobów, by z danej sytuacji wyjść "z twarzą".
Czytaj także: Kłótnie w związku są dobre, ale tylko do czasu <<<
Ewa Krawczyńska i Katarzyna Węsierska
w studiu Czwórki/fot. screen wideo
Z czego najczęściej wynika nasza zazdrość? Zdaniem Krawczyńskiej główną przyczyną jest niskie poczucie własnej wartości i wątpienie w to, że jesteśmy wystarczająco atrakcyjni, by podobać się osobie, na której nam zależy.
- Im więcej wątpliwości mamy co do siebie samych, tym zazdrość jest silniejsza. Bo wszystko, co odciąga uwagę partnera od nas, dotyka naszych słabych punktów - mówi gość Czwórki. Inną przyczyną jest - nawet nieświadome - uzależnienie się od partnera. - Choć tego nie czujemy, często zdarza się nam żyć życiem drugiej osoby, brakuje nam swoich zainteresowań i znajomych, z którymi moglibyśmy je dzielić - dodaje ekspertka.
Czytaj także: Tylko od ciebie zależy, czy będziesz samotny <<<
Słuchacze Czwórki są zdania, że zazdrość nie jest uczuciem pozytywnym, ani konstruktywnie wpływającym na związek. - Złość, przeklinanie, krzyki, awantury. Kontrolowanie drugiej osoby: wypytywanie, sprawdzanie telefonów i maili - takie objawy zazdrości wymieniają w sondzie. Jak walczyć z zazdrością i czy w ogóle jest to możliwe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Ewą Krawczyńską, psychologiem, seksuologiem i kulturoznawcą, z audycji "Strefa prywatna" .
(kd/mc)