Ambitnego przedsięwzięcia podjął się brytyjski psycholog Steve Peters, który w swojej najnowszej książce pt. "Paradoks szympansa" zamieścił program zarządzania umysłem. Autor książki podzielił zachowania człowieka na trzy typy: komputer, człowiek i szympans. Każdy z wymienionych typów ma przypisane określone cechy osobowości. - Za działanie człowieka odpowiada kora czołowa odpowiedzialna za myślenie, szympans znajduje się w płacie limbicznym odpowiedzialnym za emocje, reakcje odpowiedzialne za komputer autor wiąże z płatem ciemieniowym, który steruje naszą pamięcią i reakcjami automatycznymi - opowiadał psycholog z SWPS Leon Ciechanowski.
Leon Ciechanowski Nie jesteśmy w stanie podejmować decyzji racjonalnych i logicznych bez udziału emocji
Czy zachowanie człowieka, jego usposobienie może ulec trwałej zmianie w wyniku w wyniku różnorakich wypadków mechanicznych? Specjalista przywołuje na antenie radiowej Czwórki historie pacjentów, u których doszło do zaburzeń pracy mózgu. Przykłady wskazywały nierozłączność współpracy poszczególnych ośrodków mózgu. - Badania wskazały, że pacjenci nie zmienili się pod względem relacji publicznych, ich IQ pozostało na tym samym poziomie, doszło jednak do głębokich zaburzeń na płaszczyźnie emocjonalnej - opowiadał psycholog.
Leon Ciechanowski Badany otrzymał serię testów na podejmowanie decyzji - wszystkie wykonywał perfekcyjnie. Nie był w stanie jednak podjąć najprostszej, samodzielnej decyzji. Bez podstawowych emocji nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej decyzji, ani normalnie funkcjonować
Czy możliwe jest wykształcenie normalnych relacji społecznych bez któregoś z opisywanych przez badacza typów? Która z sił jest najsilniejsza w naszym umyśle? O tym w nagraniu audycji.
W audycji pojawiły się archiwalne wypowiedzi prof. Jerzego Vetulaniego – polskiego psychofarmakologa, neurobiologa i biochemika.
***
Tytuł audycji: Strefa Prywatna
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Leon Ciechanowski (socjolog z Uniwersytetu SWPS)
Data emisji: 4.10.2017
Godzina emisji: 20.07
ac/kul