Wielka Brytania to kraina dziwacznych tradycji i antycznych urządzeń. - Szczególnie silnie odczuwało się to na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Wtedy uderzało tam życie do tyłu - hołdowanie zasadzie, że nie wymienia się ani nie reperuje czegoś, co się nie zepsuło - mówił w Czwórce Marek Rybarczyk.
Marek Rybarczyk Fajnie jest patrzeć na świat z perspektywy różnych narodów i tradycji
Oprócz dziwactw i fobii związanych na przykład z elektrycznością, wyspiarze są narodem, który ma nabożny wręcz stosunek do prawa. Stąd wynika właśnie "nieodwracalność" Brexitu, który - jak przekonuje Czwórkowy gość - podzielił Wielką Brytanię na dwie bardzo zbliżone do siebie rozmiarem części.
Z drugiej strony niezwykle wyrazista w kulturze Brytyjczyków jest ich niezależność i własna niepowtarzalna tradycja intelektualna, w której najbardziej cenią wolność i indywidualizm. - Lubię, kiedy wyspiarze są liberalni i szaleni, kiedy pokazują niezależność myślenia, tak jak w Monty Pythonie, którego skecze ogląda się jak swoiste traktaty filozoficzne - wyjaśniał Marek Rybarczyk.
Marek Rybarczyk Nie należy nigdy mieć wrażenia, że się jest lepszym niż inni. Tego trzeba się uczyć z brytyjskich błędów
Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy, z której dowiecie się też, co tak naprawdę wielu Brytyjczyków chciało zamanifestować popierając Brexit, czy łatwo się z wyspiarzami zaprzyjaźnić oraz jakie brytyjskie dziwactwa udzieliły się Markowi Rybarczykowi.
***
Tytuł audycji: Dzień Kobiet
Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksandra Jasińska
Gość: Marek Rybarczyk (autor książki "Wszystkie szaleństwa Anglików")
Data emisji: 13.01.2016
Godzina emisji: 8.05
jsz/mc