Polskie Radio ma od piątku nowy, trzyosobowy zarząd. Oprócz Barbary Stanisławczyk, w jego skład weszli Jerzy Kłosiński i Marcin Palade.
Nowych członków zarządu powołał minister skarbu Dawid Jackiewicz, na podstawie tzw. małej ustawy medialnej, która w piątek weszła w życie. Na jej mocy wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
Jak mówił Dawid Jackiewicz, Barbara Stanisławczyk gwarantuje rzetelne, obiektywne sprawowanie tej funkcji. - Jest doświadczonym publicystą, dziennikarzem, ma doświadczenie menadżerskie - dodał minister.
Barbara Stanisławczyk
Ukończyła Politechnikę Warszawską i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Już w czasie studiów napisała książkę "Matka Hłaski", która została wydana w 1991 przez wydawnictwo "Słowo". Pisała reportaże i drukowała je miedzy innymi w "Po prostu" i "Tygodniku Solidarność". W 1990 była stypendystką w Agencji Reutera w Londynie. Jest autorką "Pajęczyny", w której nakreślone zostały społeczno-psychologiczne portrety pracowników SB średniej rangi. W 1994 wydawnictwo "Miniatury" wydało wywiad-rzekę, jaki autorka przeprowadziła z Krzysztofem Kąkolewskim - "Kąkolewski bez litości". Napisała też między innymi "Czterdzieści twardych", opowieść o Polakach, którzy w czasie II Wojny Światowej ratowali Żydów. Prowadziła także warsztaty z reportażu w wyższej szkole Collegium Civitas. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Prezes Polskiego Radia, Barbara Stanisławczyk. Foto: Małgorzata Sas/PR
Marcin Palade
Jest socjologiem specjalizującym się w badaniach sondażowych. Od 1997 prowadził Ośrodek Badań Wyborczych, a od 2003 współtworzy Polską Grupę Badawczą. Był już wcześniej związany zawodowo z Polskim Radiem - w latach 2006-2008 był prezesem Radia Opole, po czym został doradcą zarządu PR w Warszawie. Przewodniczył Zespołowi ds. Modernizacji Polskiego Radia i jej zadań misyjnych.
Jerzy Kłosiński
Jest związany z dziennikarstwem od czasów opozycji antykomunistycznej. W 1981 pracował w redakcji solidarnościowej "Niezależności", a w latach 1983-1988 w "CDN - Głos Wolnego Robotnika". W 1991 dołączył do redakcji "Tygodnika Solidarność", gdzie trzy lata później awansował na wicenaczelnego, a od 2002 do ubiegłego roku był redaktorem naczelnym tygodnika.
Zmiany w TVP
Minister skarbu powołał w piątek także nowego prezesa Telewizji Polskiej. Został nim Jacek Kurski.
Tzw. duża ustawa medialna ma być procedowana w parlamencie za 3-4 miesiące. Przekształci media publiczne w narodowe, rozszerzy też pojęcie misji publicznej.
IAR/polskieradio.pl/rk/fc