Impreza już się rozpoczęła. Młodym naukowcom, którzy prezentują dziś swoje dokonania i żądnym wiedzy zwiedzającym nie przeszkadza nawet deszczowa pogoda. Przez cały dzień na Pikniku oczywiście obecni są reporterzy Czwórki, którzy na bieżąco relacjonują wszystkie najważniejsze wydarzenia.
- W namiotach wciąż trwają przygotowania, by można było ruszyć pełną parą - opowiada, nasz dziennikarz Czwórki, Kamil Jasieński. - A dziś będzie się sporo działo, będzie można zagrać m. in. w gry planszowe, m. in. "Monopoly" i "Pan tu nie stał!". Nasza czwórkowa ekipa cały czas będzie na miejscu.
Podczas tej imprezy ciekawie będzie jednak nie tylko w czwórkowym namiocie. Jak bowiem zapowiada dyrektor wydarzenia dr hab. Konrad Bajer, "warto obejrzeć właściwie wszystko". – Zapraszamy pod scenę główną, by zobaczyć i wysłuchać różnych gości zagranicznych, m. in. Carry Byron, znana z serialu „Pogromcy mitów”, a także na popołudniową debatę z udziałem publiczności, na temat energii. Poprowadzi ją prof. Łukasz Turski – opowiada dr Bajer.
Debata to panel ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej. – To znakomita okazja, by porozmawiać o różnych aktualnych problemach – mówi dr Bajer. – Zachęcamy do udziału publiczności, bo jej ideą jest to, by można było porozmawiać i zadać pytania, które całe życie dręczą, a którymi nie ma z kim się podzielić.
Zresztą wszystko, co ma miejsce podczas tego Pikniku Naukowego, to eksperymenty mniej lub bardziej interaktywne. Każdy może wziąć w nich udział, stać się ich częścią, i – dosłownie – dotknąć nauki. – Zachęcam do tego, by przy każdym namiocie drążyć, dopytywać i aktywnie się angażować – mówi dr Bajer.
Czytaj także: XVI Piknik Naukowy: wydrukujemy głos Piłsudskiego w 3D
Posłuchaj także relacji Kamila Jasieńskiego ze stanowiska Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej - o narodowym szyfratorze, urządzeniu umożliwiającym nawiązanie połączenia szyfrowanego w sieciach komputerowych, praktycznie przez wszystkie, istniejące współcześnie interfejsy komunikacyjne.
Kuba Marcinowicz opowiedział także o swoich wspomnieniach, najciekawszych wydarzeniach, radiu od kuchni, może też parę słów o technicznych i technologicznych aspektach tak dużego wydarzenia jakim jest Piknik Naukowy. Posłuchaj dźwięku z tej relacji!
A w relacji z namiotu nr 15 -Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej Ewelina Grygiel zdradziła tajemnice bramki dozymetrycznej. Bramka dozymetryczna umożliwia kontrolę skażenia rąk oraz nóg pracowników laboratoriów radiochemicznych. Gdy już dowiesz się, co to jest bramka dozymetryczna, w jakim celu się ją stosuje i jak dokonać pomiaru, wejdź na urządzenie i skontroluj poziomu promieniowania na swych dłoniach i butach.
Dowiedz się więcej, słuchając załączonych do materiału dźwięków z audycji "Hyde Park", bądź oglądając wideo!
Rozpoczął się XVI Piknik Naukowy/fot. Robert Gardziński
(kd/rk)