- Cena komputera na dobrym poziomie od lat się nie zmienia. To jakieś 3 tysiące złotych - mówi Sebastian Wilczewski, specjalista IT. - Do tego musimy jednak kupić kilka potrzebnych programów, np. pakiet biurowy, ochronę antywirusową czy ulubioną grę. Tu zaczynają się dodatkowe koszty. Do tych trzech tysięcy trzeba dodać kilkaset, a czasem kilka tysięcy złotych - dodaje.
Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie nowego software'u, należy sprawdzić, czy rzeczywiście go potrzebujemy. Być może program wbudowany w system zapewniwszystkie funkcje, jakie są nam niezbędne. - Ludzie często są po prostu "kolekcjonerami". Chcąc mieć najlepsze programy, których wiele funkcji wcale nie jest im potrzebnych. Tym samym skazują się na wysokie koszty - mówi specjalista IT.
Z problemem drogiego software'u borykają się też firmy, które muszą wykupić wiele licencji tego samegoprogramu. - Każda firma musi się zastanowić, czy dany software jest jej na pewno potrzebny. Warto wtedy skorzystać z wersji testowej dostarczanej przez producenta - radzi Sebastian Wilczewski.
Ciekawą i tanią opcją jest również cloud computing - jak działa, dowiesz się, słuchając audycji Kuby Marcinowicza "Czwarty wymiar". Z załączonego nargania dowiesz się również, jak filmy produkujące oprogramowanie rozpieszczają klientów indywidualnych i jak student może dostać software za darmo.
(pj)