Krawiec papieża: w świecie duchowieństwa nie ma miejsca na modę

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 15:50
Przedstawiciele rodu Gammarellich od sześciu pokoleń szyją stroje dla kolejnych papieży. Jak wspomina Lorenzo Gammarelli w rozmowie ze specjalną wysłanniczką Polskiego Radia do Rzymu Katarzyną Kornet, Jan Paweł II nie był wymagającym klientem i nosi rozmiar.. największy.
Audio
  • Lorenzo Gammarelli o tym, jak tworzy się stroje dla papieży i na czym polega praca papieskiego krawca? - materiał Katarzyny Kornet (Czwórka/Stacja Kultura)
Lorenzo Gammarelli, papieski krawiec
Lorenzo Gammarelli, papieski krawiec Foto: PAP/ Vandeville Eric

Warsztat krawiecki Gammarelli schowany jest w jednej z uliczek w centrum Rzymu i wygląda niepozornie. To tu jednak od lat, przez sześć pokoleń, powstają stroje, w których świat oglądać może kolejnych papieży. - Jesteśmy bardzo dumni z tego, że papież ubiera się właśnie u nas  - przekonuje Lorenzo Gammarelli, jeden z właścicieli firmy, w rozmowie ze specjalną wysłanniczką Polskiego Radia do Rzymu Katarzyną Kornet. - Mam nadzieję, że ktoś z siódmej generacji, choć jest ona już bardzo mała, będzie kontynuował tradycję.

Szycie na dwór papieski jest wyróżnieniem, ale jak przyznaje rozmówca Katarzyny Kornet, bywa też bardzo stresujące. - Najbardziej nerwowo jest u nas podczas konklawe, czyli w czasie, gdy kardynałowie wybierają nowego papieża. Działamy wówczas pod presją czasu, bo musimy uszyć stroje dla nowego Ojca Świętego w ciągu zaledwie kilku dni - opowiada Gammarelli. - I robimy to, nie wiedząc, kto nim zostanie, dlatego szyjemy w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym.

Stroje
Stroje papieskie/fot.K.Kornet/PR

Sklepik Gammarellich jest niewielki i pracuje w nim 12 osób. Wnętrze jest skromne, a ściany wypełniają półki z belkami materiałów w trzech kolorach: czerwonym, fioletowym i czarnym. - Papież ma dwa zestawy strojów, na zimę i na lato. Gdy udaje się na pielgrzymkę w wyjątkowo mroźne zakątki świata, jesteśmy proszeni o przygotowania czegoś odpowiedniego - opowiada ekspert w "Stacji Kultura". - W świecie duchowieństwa nie ma jednak czegoś takiego jak moda. Jeśli coś się zmienia, to najczęściej detale, a papieska szata sprzed stu lat jest niemal identyczna, jak ta współczesnego papieża.

Czytaj także: Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII w Czwórce <<<

Jak wspomina Gammarelli, Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu nie był wymagającym klientem. Pasował na niego rozmiar największy. - Gdy go wybrano nie mieliśmy pojęcia, kim jest, ale szybko dał się poznać z dobrej strony. Dlatego, gdy odszedł, odczuliśmy ogromną pustkę - opowiada papieski krawiec i dodaje, że Jan XXIII był zaś stałym klientem ich rodzinnego biznesu jeszcze przed swoim pontyfikatem. Był także bliskim przyjacielem dziadka Lorenza Gamarellego.

Zobacz więcej w serwisie Kanonizacja.PolskieRadio.pl <<<

(kd/pj)

Czytaj także

Radio Watykańskie. "Transmitujemy informacje w 40 językach"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 19:30
Już 27 kwietnia czeka nas kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. W Rzymie jest specjalna wysłanniczka Czwórki, która zabiera swoich słuchaczy do miejsc wyjątkowych i wartych polecenia. Tym razem odwiedziliśmy rozgłośnię Radia Watykańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Sojka: Papa spojrzał na mnie i powiedział "brawo"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 15:30
27 kwietnia odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. To wielkie święto w kościele katolickim. Wigilię tego wydarzenia uświetni występ Stanisława Sojki w kościele Chiesa Nuova.
rozwiń zwiń