Natalia Fiedorczuk Macierzyństwo to temat, który spychany jest na margines, znany tylko ludziom, którzy są w niego bezpośrednio zaangażowani, czyli matkom. A jednoczesnie to temat otoczony wieloma stereotypami.
Książka Natalii Fiedorczuk, nominowana do Paszportu Polityki, to opowieść, wyciągająca na światło dzienne pytania o rodzicielstwo, których nie mamy odwagi sobie zadać - czy istnieją matki lepsze i gorsze oraz kto o tym decyduje. - To książka, która opisuje transformację, pojawiającą się w życiu u progu macierzyństwa. A to moment graniczny, w którym redefiniuje się własną świadomość, postawy. Konfrontujemy się wówczas ze swoją dojrzałością, bądź niedojrzałością - tłumaczyła Fiedorczuk w Czwórce.
Jej bohaterka, kobieta pracująca, z wielkiego miasta, jeszcze w ciąży wpada w depresję poporodową. Okazuje się, że wiele osób ma mnóstwo do powiedzenia na temat zdrowia i życia. - Jej ciało staje się "własnością publiczną". To symboliczny moment, w którym przyszła matka zaczyna sobie zdawać sprawę, że jej życie się nieodwracalnie zmienia, że przestaje ona należeć do siebie - tłumaczyła Fiedorczuk.
Natalia Fiedorczuk Dziecko, które często nie jest mile widzianym członkiem przestrzeni publicznej, ma - będąc w niej - prezentować określony wachlarz zachowań, a matka ma być strażnikiem tych zachowań.
Jak wygląda życie polskich matek i czy w naszym kraju wolno szczerze, bez upiększania i bez fałszu mówić o macierzyństwie? Czy wolno przyznać się, że jest się "przeciętną matką", której zwyczajnie, po ludzku, wielu rzeczy się nie chce? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Natalią Fiedorczuk.
***
Tytuł audycji: "Stacja Kultura"
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Natalia Fiedorczuk (wokalistka, matka, autorka książki "Jak pokochać centra handlowe?")
Data emisji: 6.01.2017
Godzina emisji: 10.20
kd/mz