- Jest to ogromne przedsięwzięcie, ale wszystko mamy dopięte na ostatni guzik - mówi w "Poranku OnLine" Monika Sankowska z fundacji "Przeciwko Leukemii". - Za organizację wyprawy odpowiada Tomasz Kobielski, czyli najmłodszy himalaista, który osiągnął tzw. koronę ziemi. Liderem wyprawy jest Ania Czerwińska, która nie tylko jest wybitną himalaistką, ale też dawczynią szpiku. Miesiąc po oddaniu szpiku weszła ona na ponad osiem tysięcy metrów! Jej zdjęcie sprzed szczytu K2, do którego się wówczas przymierzała, obiegło świat.
Wyprawa na Kilimandżaro będzie wyjątkowa z wielu względów. Niesamowite jest to, że wezmą w niej udział osoby po przeszczepie.
- Misją tej wyprawy jest to, aby pokazać wszystkim pacjentom, którzy w tej chwili leżą, czekają na dawcę, czekają na przeszczep, są podczas chemioterapii; dla wszystkich, którzy są na samym dole, że idzie się wyżej, wyżej, wyżej. Wychodzi ze szpitala, idzie do pracy, a potem wprost na szczyt! - zaznacza Sankowska.
W akcji weźmie udział dziennikarka Polskiego Radia Nina Karczmarewicz. - Na co dzień chodzę w szpilkach, ale tym razem konieczne będą buty traperskie, które pomogła mi wybrać Anna Czerwińska - opowiada podekscytowana Nina. - Będę wchodziła razem z resztą na szczyt i relacjonowała to codziennie w "Jedynce". A jak przebiegły przygotowania? W momencie, gdy dowiedziałam się o tym, że wezmę w tym udział, a było to miesiąc temu, pomyślałam, że jest mało czasu. Ale wzięłam się od razu za ciężką pracę, mocny wycisk, codziennie rower, konkretne, intensywne ćwiczenia.
O tym jak przygotowują się uczestnicy akcji z fundacji "Przeciwko Leukemii" i jak przebiegać będzie wyprawa, możecie się dowiedzieć wysłuchając załączony materiał dźwiękowy.
(ac/kul)