- Z naszych obserwacji wynika, że dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych są jak na razie najbardziej skuteczną zachętą dla pracodawców - mówi gość "Poranka OnLine". - Jednak potrzebne jest również ogólne uporządkowanie wszystkich paragrafów prawnych, które obowiązują w takich wypadkach. Niestety w naszym kraju te przepisy ciągle się zmieniają. Raz mamy odgórnie ustalony, 7-godzinny dzień pracy, innym razem decyduje o tym lekarz. Podobnie jest z orzecznictwem. To, co w jednym województwie uznawane jest za niepełnosprawność o umiarkowanym stopniu, w innym uchodzi za lekką. Takich nieścisłości być nie może.
Stąd też pojawił się pomysł zorganizowania cyklu spotkań, których celem będzie wypracowanie takich metod dialogu i współpracy, które sprawią, że ustawodawca w konstruowaniu przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych będzie brał pod uwagę postulaty wszystkich stron dialogu społecznego.
- Zdarza się, że do naszej organizacji zgłaszają się osoby reprezentujace bardzo roszczeniową postawę w stylu "skończyłem kurs, ta praca mi się należy". Tymczasem, żaden pracodawca nie zatrudni osoby tylko dlatego, że jest niepełnosprawna, bo najważniejsze dla niego są kompetencje i kwalifikacje - przekonuje Monika Tokarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Chcemy to uświadomić wszystkim zainteresowanym, bo nasze doświadczenie pokazuje, że osoby niepełnosprawne często oczekują taryfy ulgowej. A to tak nie działa i ten model myślenia musimy zmienić.
We wszystkich spotkaniach wezmą udział zaproszeni pracodawcy, przedstawiciele urzędów państwowych i samorządowych, organizacje pozarządowe oraz osoby niepełnosprawne. Do dyskusji zostali zaproszeni eksperci: profesor Elżbieta Kryńska, ekspert w dziedzinie polityki gospodarczej i społecznej, Krzysztof Pater, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, stały ekspert Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP, w 2004 roku Minister Polityki Społecznej, a także dr Tomasz Kacprzak specjalista w zakresie rynku pracy, dialogu społecznego i procesów gospodarczych.
(kul/pj)