W czasie kiedy na Stadionie Narodowym zastanawiano się, co robić by przeciwdziałać zmianom klimatycznym, w innej części Warszawy odbywał się Szczyt Węglowy, co dla przedstawicieli Greenpeace było jawną prowokacją. Dlaczego węgiel, który jest podstawą naszego przemysłu, budzi tak skrajne emocje? Być może dlatego, że przy jego spalaniu do atmosfery uwalniają się potężne ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.
- W Krakowie, gdzie połowa domów jest ogrzewana węglem, emisja cząstek stałych ma wpływ na rozwój chorób układu oddechowego - tłumaczy Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. - Tymczasem z raportu WHO wynika, że najwięcej osób cierpiących na te schorzenia mieszka w dużych aglomeracjach.
Ekolodzy wskazują, że Polska powinna przestawiać się na inne źródła energii. Jednak co kraj, to dostęp do innych zasobów - To, że nasz system energetyczny jest oparty o węgiel wynika z faktu, że mamy w naszym kraju takie złoża - tłumaczy Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - W Norwegii mają silne wiatry więc to wiatr jest tam głównym źródłem energii, w innym kraju natomiast będzie to woda.
Dziś chyba nikt nie ma nikt wątpliwości, że ochrona klimatu jest ważna, jednak coraz większe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych nie powinno odbywać się kosztem stanu gospodarki. - W naszym kraju ponad 90 procent energii pochodzi z węgla. Podobnie jest tylko na Łotwie i Ukrainie - mówi Jarosław Wajer z firmy doradczej Ernst & Young. - Cała polska ekonomia jest mocno związana z przemysłem wydobywczym i nie możemy tego ignorować. Bardzo bym chciał, żeby moje dzieci w 2050 roku były szczęśliwe w zdrowym środowisku. Ale z drugiej strony marzy mi się, żeby stać ich było na to, żeby dożyły do tego czasu, a nie umarły z głodu. Więc pytanie na dziś nie brzmi "czy chronić środowisko" tylko "jak je chronić?".
COP potrwa w warszawie do 22 listopada. Przed czasem opuściły go organizacje ekologiczne takie jak Greenpeace i WWF tłumacząc swoją decyzję brakiem postępów w negocjacjach, które miały doprowadzić do globalnego porozumienia klimatycznego.
kul