Zadanie do łatwych nie należało, bo połączone siły obu zespołów liczą łącznie aż 14 osób. Do nagrań muzycy przygotowywali się w trakcie pobytu na Mazurach, ale pomysł zrodził się podczas koncertu w Skwerze: - Ideą cyklu imprez zorganizowanych przez Karrot Komando była prezentacja na scenie dwóch zespołów, we własnym repertuarze, a potem we wspólnym mash-upie - wspomina Tomek Krawczyk z Paprika Korps. - Przygotowaliśmy program, który spodobał się publiczności. Potem dostaliśmy zaproszenie na festiwal w Ostródzie i tak się to wszystko zaczęło.
W trakcie prób okazało się, że muzycy wywodzący się z różnych stylistycznie formacji, świetnie czują się w swoim towarzystwie: - Z jednej strony zespół, który ma elektryczne brzmienie, osadzone na ciężkim dubie; z drugiej grupa, której muzyka opiera się na akustycznych, często archaicznych instrumentach. Okazało się, że to dwa, nie tak bardzo odległe od siebie światy - mówi Robert 'Robal' Matera z R.U.T.Y. i Dezertera. I dodaje: - Zaistniała między nami wspólnota mentalna, a połączyły nas: niechęć do systemu i umiłowanie wolności.
Koncert zespołu R.U.T.A. w "Ministerstwie Dźwięku" > > >
Tytuł płyty nawiązuje do 400 lat niewoli babilońskiej: - To biblijny motyw często wykorzystywany w piosenkach reggae, który idealnie zgrywa się z 400 latami pańszczyzny - tłumaczy członek Paprika Korps. - Do tego dochodzą Indianie i ich 400 lat oporu. Dla nas to symbol, który łączy kultury buntownicze z całego świata.
Redakcją literacką wydawnictwa "400 lat" zajął się Jacek Podsiadło - poeta, dziennikarz, wieloletni felietonista "Tygodnika Powszechnego": - To postać związana z R.U.T.Ą. od płyty "Na Uschod". Z racji jego wolnościowych tradycji nawiązaliśmy świetny kontakt i postanowiliśmy powierzyć mu opiekę nad płytą - opowiada Matera. - Zrobiliśmy coś razem, ale nie na zasadzie zamówienia u obcej osoby jakiś tekstów, tylko współpracy i wzajemnego zrozumienia. Wszystkie pomysły przesyłaliśmy do Jacka, on dzielił się z nami uwagami i nasze myśli ubierał w słowa.
Osią tematyczną tekstów są m. in. dyskryminacja kobiet, okrucieństwo wobec zwierząt, sprzeciw wobec systemowi oraz zagrożenia związane z nacjonalizmem: - Mentalnym wątkiem łączącym wszystkie utwory jest oczywiście wolność. Zinterpretowaliśmy ją na wszystkie sposoby, żeby pokazać, że jest najważniejszą potrzebą człowieka - podsumowują goście "DJ Pasma".
kul
Okładka wspólnego wydawnictwa R.U.T.Y. I Paprika Korps