Bezpieczeństwo energetyczne Polski to cel nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 17:30
Temat bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju porusza nas od lat. Ostatnie wydarzenia na Krymie i kryzys za naszą wschodnią granicą sprawiły, że problem stał się palący.
Audio
  • Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Dariusz Szwed z Rady Programowej Zielonego Instytutu w Czwórce opowiadają o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Czwórka/4 do 4)
Dariusz Szwed, Aleksandra Gawlikowska-Fyk i Krzysztof Grzybowski
Dariusz Szwed, Aleksandra Gawlikowska-Fyk i Krzysztof GrzybowskiFoto: Jacek Konecki/PR

Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Dariusz Szwed z Rady Programowej Zielonego Instytutu w Czwórce dyskutowali na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski i różnych rozwiązań tej kwestii. 
- Definicja ustawowa mówi, że bezpieczeństwo energetyczne to dostępność paliw i energii dla wszystkich odbiorców. Ważne jest tu również kryterium ceny - wszystkich powinno być stać na te dobra. Należy tu też dbać o odpowiedni wpływ na środowisko - wyjaśnia Aleksandra Gawlikowska-Fyk. - Wiele czynników mieści się w teorii bezpieczeństwa energetycznego.

Dariusz Szwed upraszcza te definicje, obrazowo mówi, że chodzi o to, żebyśmy mieli ciepło i jasno, i żebyśmy nie musieli martwić się o rachunek na koniec miesiąca. - Dziś okupacja Krymu, przez wojska rosyjskie, powoduje, że bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej jest bardzo mocno zagrożone - podsumowuje ekspert. - UE bardzo uzależniła się od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych. Codziennie obywatele Unii importują surowce energetyczne o wartości 1 miliarda euro.
Ostatnie raporty Naczelnej Izby Kontroli informują, że polskie zasoby węgla zakończą się już w 2035 roku. Polska ma bardzo mało czasu na wprowadzenie alternatywnych rozwiązań dla pozyskania paliw i energii. Warto zaznaczyć, że każdy z nas, indywidualnie, ma na to wpływ.
- Efektywność energetyczna polskiej gospodarki i społeczeństwa to bardzo istotna kwestia - podkreśla gość "4 do 4". - Z badań wynika, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 25 procent energii, którą dziś zużywamy, np. gdy dziś mamy niedocieplone domy, zużywamy 2-3 razy więcej energii na ich ogrzanie.
Dariusz Szwed podkreśla, że powinniśmy popatrzeć na przykład Niemiec, które 20 procent energii wytwarzają przez alternatywne źródła, np. baterie słoneczne, które na dachach ma już 8,5 miliona prosumentów.

Jak każdy z nas może zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski i jakie są alternatywne metody wytwarzania i pozyskiwania energii, dowiesz się słuchając audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".
(pj/kd)

Czytaj także

Powerbanki wydłużą życie telefonów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 18:41
Z biegiem lat smartfony zaczęły być coraz bardziej wydajne, innowacyjne, ale proporcjonalnie do ich rosnących możliwości, spada długowieczność baterii. Dlatego wynaleziono powerbanki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Predator - jak bije serce z pokruszonych bazi?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 10:00
W czasach nowych technologii film, który miał premierę 27 lat temu, dziś powinien trącić myszką. Tymczasem "Predator" wciąż intryguje widzów i trzyma w napięciu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Planeta Małp" - fenomen popkultury zrobiony za grosze

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 15:50
"Planeta Małp" to nie tylko kanon kultury popularnej, ale też film, który wyznaczył nowe kierunki w myśleniu o scenografii i efektach specjalnych w kinie.
rozwiń zwiń