Prof. Mariusz Jędrzejko z Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu twierdzi, że zmienia się nasz stosunek do pracy. Polacy zaczynają bardzo szanować pracę, lubią ją. Także pracodawcy mówią, że pracujemy coraz lepiej. Być może jest to związane z tym, że coraz więcej Polaków zatrudnionych jest w dobrze zorganizowanych instytucjach. - Wielu ma duże doświadczenie zdobyte w instytucjach zachodnich. Z pewnością to też ma związek z podejściem Polaków do pracy - dodaje gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Prof. Jędrzejko zwraca uwagę, że swego czasu o pracy w korporacji marzyło wiele osób przede wszystkim dlatego, że była ona dobrze opłacana, świetnie zorganizowana i z szerokimi perspektywami. Młodzi ludzie, którzy trafiali do tego typu firm, nabywali doświadczeń, których nie mogli uzyskać w polskich firmach. - Istnieje również ciemna strona, czyli możliwość szybkiej straty pracy, duże tempo. Często trzeba zabierać biuro razem z laptopem do domu - mówi.
Gość audycji Kuby Strzyczkowskiego wyjaśnia, że zawody mundurowe to gwarancja pracy, dobre zarobki. - Wejście Polski do NATO wniosło zupełnie nową jakość do kultury wojskowej, jej nową organizację - wyjaśnia.
Profesor przywołuje dane z których wynika, że 3/4 respondentów twierdzi, że bardzo lubi pracę. Niestety, tylko 1/3 mówi, że ich praca jest należycie opłacana. - Niezwykle ważne jest to, że Polacy wcale nie oczekują horrendalnych zarobków, ale takich, które odpowiadają ich wkładowi emocjonalnemu i fizycznemu w pracy - twierdzi.
Zdaniem Monika Zaręby, specjalistki ds. rynku pracy z organizacji Pracodawcy RP, ostatnie miesiące pokazują, że mamy do czynienia z pewnym ożywieniem na rynku. - Porównuje się tę sytuację do tej z roku 2008, jeżeli chodzi o wskaźniki stopy bezrobocia i zatrudnienia - mówi.
Według niej pojawiło się światełko w tunelu i możemy mieć nadzieję na to, że będziemy mieć większe szanse na pracę. Być może zachęci to Polaków do tego, żeby częściej poszukiwali jej w kraju. Wciąż dużo chętniej wybieramy się za granicę w poszukiwaniu pracy i podejmujemy się tam wykonywania zajęć bardzo często poniżej naszych kwalifikacji - twierdzi.
W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Krzysztof Daukszewicz (satyryk), Paweł Frontczak (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Marcin Bogucki (socjolog), Łukasz Lipiński (dziennikarz "Gazety Wyborczej").
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.
Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów.
(mk/mp)