Nie dla indoktrynacji, tak dla rzetelnej edukacji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
Po lekarzach, do walki o "wyższe dobro publiczne", przystąpili nauczyciele. Część z nich również chce podpisać deklarację wiary, ale może się to okazać trudne, bo przeciwników takiego manifestowania poglądów nie brakuje nawet w środowiskach kościelnych i prawicowych.
Audio
  • Czy nauczycieli mają prawo do deklaracji wiary? Sonda Czwórki (Czwórka/4 do 4)
  • Na temat deklaracji wiary w środowisku nauczycieli rozmawiali Mateusz Matyszkowicz i Jan Reszka (Czwórka/4 do 4)
Mateusz Matyszkowicz i Jan Reszka są przeciwko deklaracji wiary nauczycieli
Mateusz Matyszkowicz i Jan Reszka są przeciwko deklaracji wiary nauczycieliFoto: Wojciech Kusiński / PR

Projekt deklaracji wiary nauczycieli opublikował na swoim blogu Janusz Górzyński. Deklaracja zawiera m.in. stwierdzenie: "Nie możemy zgodzić się na eksperymenty wychowawcze i na sączenie jakichkolwiek herezji w polskich szkołach. Wychowanie Polaków bez powiązań historycznych, z pominięciem polskiej kultury oraz bez Boga i Kościoła Katolickiego, prowadziło zawsze do tragedii dziejowych na które już sobie więcej nie możemy pozwolić".
Mateusz Matyszkowicz, redaktor naczelny "Frondy Lux", jest przekonany, że żadnej rewolucji w polskich szkołach czy uczelniach wyższych nie należy się spodziewać. - Pewnie zostanie uruchomiona lawina prasowych spekulacji i być może stanie się to początkiem bardzo ważnej, dużej dyskusji. Istotna jest kwestia tego, jak pogodzić poglądy nauczycieli z konstytucyjnym prawem rodzica do wychowania dziecka w zgodzie z własnym sumieniem.
PRZECZYTAJ TEŻ: Deklaracja wiary lekarzy. Leczyć czy wierzyć?

Nie brakuje jednak w głosie Matyszkowicza obaw, czy tzw. "deklaracja wiary" nauczycieli nie stanie się przyczynkiem do absurdalnych i nic nie wnoszących sporów. - Ja zapewne miałem w tej dyskusji uczestniczyć jako zwolennik deklaracji, ale szczerze mówiąc, absolutnie nim nie jestem - podkreślił Matyszkowicz.
Reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów Jan Reszka podkreślił, że były wiceminister edukacji Andrzej Orzechowski, już dawno temu zaciekle walczył o to, żeby zabronić nauczania teorii ewolucji, a na to miejsce wprowadzić kreacjonizm. - W opozycji pan profesor Maciej Giertych powiedział w telewizji, że dinozaury i ludzie żyli współcześnie, o czym przekonywała bajka o Szewczyku Dratewce. Taki był poziom dyskusji kiedyś i teraz niejako płacimy tego cenę - podkreślił.

Mateusz
Mateusz Matyszkowicz, Jan Reszka, Krzysztof Grzybowski w studio Czwórki, foto: Wojciech Kusiński

Goście Krzysztofa Grzybowskiego w "4 do 4", choć reprezentujący inne poglądy polityczne, w temacie "deklaracji wiary" nauczycieli są zgodni. - W szkołach nie ma miejsca na indoktrynację, lecz rzetelną edukacją. Nauczyciele, tak jak wszyscy inni ludzie, mają prawo mieć swoje poglądy, ale to absolutnie nie może rzutować na ich pracę - mówią jednym głosem Reszka i Matyszkowicz.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.
ac/kul

Czytaj także

Nowocześni i wierzący – obraz młodych Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 08:00
Wiara jest oznaką słabości, a bycie religijnym to obciach? Ostatnio coraz więcej młodych Polaków przyznaje się do tego, że wierzy. – Ale obnoszenie się z symbolami religijnymi nie jest dobrym sposobem na ewangelizowanie innych – uważa Krzysztof Kołacz, młody, wierzący.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walkę z dyskryminacją należy zacząć od podstaw

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 17:00
Manifa 2014 przejdzie 9 marca przez ulice Warszawy pod hasłem "Równość w szkole, w pracy, w domu". Organizatorki marszu chcą zwrócić uwagę, że edukację w temacie równości płci należy zacząć od najmłodszych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w więzieniu - czy da się potem wyjść na prostą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 10:00
Czy resocjalizacja przestępcy w więzieniu jest możliwa, czy może zza krat człowiek wychodzi gorszy niż był? - Więzienie to najgorsze miejsce na świecie, ale pamiętajmy, że siła, by przeciwstawić się złu, tkwi w nas - mówi ks. Kazimierz Pierzchała.
rozwiń zwiń