W ciągu kilku najbliższych lat ma zostać oznaczona większość warszawskich cmentarzy. Póki co, na wirtualnej mapie można odnaleźć jedynie część grobów starej części Cmentarza Powązkowskiego.
Zdjęcie, opis, droga dojścia
Elektroniczna baza danych projektu zawiera ponad 12 tys. grobów i ponad 34 tys. nazwisk osób pochowanych na cmentarzu.
W serwisie można znaleźć dokładną lokalizację grobu, zdjęcia nagrobka, informacje o materiale, z jakiego został wykonany, inskrypcje czyli tekst wyryty na nagrobku oraz bibliografię, jeśli przy opracowywaniu korzystano z publikacji.
Projekt inwentaryzacji jest prowadzony przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i Biuro Geodezji i Katastru we współpracy z Biurem Informatyki i Przetwarzania Informacji. Mapy znajdują się na stronie www.mapa.um.warszawa.pl.
2 miliony już w internecie
Okazuje się, że pomysł stołecznego ratusza nie jest nowy - w internecie można odnaleźć już blisko 2 z ponad 10 mln grobów. Największą bazę danych (750 tys. kwater w 90 miastach) ma firma Artlook z Mikołowa na Górnym Śląsku, która od kilku lat prowadzi portal www.polskie-cmentarze.com.
W wyszukiwarce Grobonet.com ujęte są cmentarze komunalne i parafialne m.in. z Katowic, Częstochowy, Lublina, Radomia, Gliwic, Bytomia i Gdyni oraz wielu mniejszych miejscowości. By odnaleźć grób, wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłego. Każda mogiła ma opis (imię, nazwisko, data urodzenia i śmierci), zdjęcie, numer pola i kwatery oznaczone na planie nekropolii.
PAP, "Gazeta Wyborcza" / wit