60 proc. Egipcjan to osoby poniżej 30. roku życia, które deklarują, że chcą diametralnej zmiany w kraju. Z drugiej strony, zdaniem gościa Czwórki, spora część mieszkańców tego kraju jest już zniechęcona tym, co stało się po rewolucji.
– Ich nieformalni liderzy, przywódcy internetowi, którzy nawoływali do zbierania się na placach, dziś popierają ortodoksyjnych islamistów – opowiada Żakowski. – Ci ludzie czują się opuszczeni.
Ale onegdaj to właśnie młoda część społeczeństwa egipskiego nadawała rewolucji kolor, rytm i do dziś, zdaniem gościa Czwórki, rewolucja wciąż w nich tkwi. – Zobaczymy, w jaki sposób Egipt wykorzysta potencjał... – zastanawia się Żakowski.
Nowy prezydent Egipcjan, Mohamed Mursi, który deklarował podczas kampanii, że chce być demokratycznym prezydentem wszystkich Egipcjan i któremu po zwycięstwie w wyborach gratulował m.in. prezydent USA, Barack Obama, reprezentuje Bractwo Muzułmańskie.
– To ugrupowanie społeczno-islamistyczne i religia odgrywa tam dużą rolę, ale nie zapominajmy, że to ugrupowanie również bardzo mocno pomaga biednym ludziom w Egipcie – tłumaczy Żakowski. – Jest zaangażowane i właściwie wypełnia lukę, którą powinno wypełniać państwo. Zresztą z tej grupy pochodzą prawnicy, lekarze. W Aleksandrii większość takich osób wywodzi się właśnie z Bractwa Muzułmańskiego.
Tymczasem młodzi Egipcjanie, to "pokolenie oporu". - Nie do końca czują, że to będzie "ich" kraj, który będzie spełniał ich oczekiwania, w którym będą się czuli wolni i będą mogli robić to, co chcą - tłumaczy Żakowski. - Oni czują, że wciąż może nastąpić przełom. Ale z drugiej strony ich miłość do Egiptu nie jest udawana. Jest naprawdę żywa.
Dowiedz się więcej o tym, jak teraz wygląda sytuacja w Egipcie i czym różni się rewolucja w znaczeniu zachodnim od tej egipskiej. Jakie zmiany zostaną wprowadzone po wyborach, czy będzie to miało wpływ na jakość życia, ekonomię, gospodarkę, politykę socjalną? Posłuchaj rozmowy z Michałem Żakowskim w audycji "Pod lupą".
Czy Egipt jest dobrym miejscem na spędzenie tegorocznych wakacji? Zalety i wady tego pomysłu w materiale Martyny Ogonek. Posłuchaj dźwięku.
(kd)