Sprawiają, że kobieta tyje i mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia - tak twierdzą niektórzy, a co o antykoncepcji hormonalnej sądzą eksperci?
- W Polsce kobiety ciągle obawiają się pigułki, bo ciągnie się za nią negatywna opinia jeszcze z czasów późnej demokracji socjalistycznej, kiedy to były dostępne preparaty o starym składzie i o dużych dawkach hormonów - mówi dr Grzegorz Południewski. - Tymczasem we współczesnych pigułkach dawki są mniejsze i bardziej służą zdrowiu niż wpływają nań negatywnie. Z tej też przyczyny należy obalić ten mit w pierwszym kroku.
Tabletki antykoncepcyjne – oprócz działania w postaci zapobiegania niechcianej ciąży – mają również inne zalety. Należy do nich m.in. zmniejszenie dolegliwości związanych z PMS, ale również zmniejszenie intensywności krwawienia czy poprawa stanu cery.
A jak to jest z przybieraniem na wadze?
Zdaniem naszego eksperta jest to możliwe, głównie na początku stosowania antykoncepcji: - Często mówię pacjentkom, że mogą zmienić wagę i ma to związek z niewielkim zatrzymaniem wody w organizmie. Ale nie chodzi tutaj o przyrost tkanki tłuszczowej, tylko o nagromadzenie płynów. Ale po dwóch, trzech cyklach wszystko z reguły wradza do normy - przekonuje dr Południewski. Ale też ostrzega, że pigułki mogą powodować większe łaknienie: - Jeśli więc kobieta, razem z tabletką, połyka całą lodówkę jest duża szansa, że przytyje.
Lekarze podkreślają też, że niezwykle ważny dla zdrowia jest dobór odpowiedniej pigułki. A taki jest możliwy tylko wtedy, kiedy kobieta przejdzie wywiad lekarski i podda się gruntownym badaniom.
kul