- Jest bardzo niewiele miejsc na świecie, które mają tak duży kompleks leśny nieopodal dużego miasta. Z Kampinosu możemy korzystać m.in. teraz, gdy na czasie jest temat smogu. Stacje pomiarowe na tym terenie wskazują, że tam zanieczyszczenia jest o wiele mniej - tłumaczył Królikowski i podkreślał, że kolejnym elementem w Puszczy Kampinoskiej, rzadko spotykanym w skali kraju, są… tamtejsze bagna. - Warto je odwiedzać wiosną, gdy jest tam dużo wody. Jesienią te tereny są zdecydowanie bardziej suche - mówił ekspert. Jak przekonywał, Kampinos ma bardzo bogatą historię. - To nie są wyłącznie drzewa, tam działy się niesamowite rzeczy, począwszy od średniowiecza, przez Powstanie Warszawskie, aż po czasy PRL-u.
Gość Mateusza Kulika wspominał także początki swojej fascynacji Puszczą Kampinoską i tłumaczył, co zmotywowało go do pisania bloga na ten temat. Opowiadał także, jak zmienia się turystyka w Puszczy Kampinoskiej i mówił, dlaczego w te rejony z aparatem fotograficznym warto się wybrać właśnie wczesną wiosną.
W programie zaprosiliśmy Was także na wycieczkę do Śnieżycowego Jaru - rezerwatu przyrody gdzie ochronie podlega jedno z nielicznych w Wielkopolsce stanowisk śnieżycy wiosennej. Właśnie zaczyna kwitnąć i przez dwa tygodnie będzie można podziwiać niezwykłe białe dywany kwiatów pośród drzew. Posłuchaj nagrania pierwszej godziny audycji <<<
***
Tytuł audycji: Hotspot
Prowadzi: Mateusz Kulik
Przygotowała: Jerzy Królikowski (autor bloga poświęconego życiu w Puszczy Kampinoskiej)
Data emisji: 18.03.2017
Godzina emisji: 17.10
kd/jsz