Za pomysły odświeżające polską tradycję w najlepszy z możliwych sposobów (...) oraz za odnalezienie poprzez działanie zespołu R.U.T.A ilustracji współczesnych problemów w historycznych tekstach – to fragment z uzasadnienia wręczenia nagrody dla Macieja Szajkowskiego, który w tym tygodniu odebrał prestiżowy Paszport Polityki w kategorii muzyka popularna.
- Już sama nominacja wprawiła nas w konsternację właśnie ze względu na kategorię. Cokolwiek by nie mówić o naszych przedsięwzięciach to Kapela ze Wsi Warszawa, wcześniej Antidotum, Masala, Village Kollektiv, a obecnie R.U.T.A to nie jest to muzyka popularna, a przynajmniej nie jest to muzyka słyszana w porach dziennych w dobrych pasmach w najważniejszych radiostacjach w Polsce – mówił w rozmowie z Kubą Kuklą Maciej Szajkowski.
Muzyk prowadzący w Czwórce audycję "Folk Off" wyjaśniał, iż nagroda tygodnika w pewnym sensie wskazuje zjawiska, które wymykają się dyktatowi korporacji, wytwórni płytowych i układom branżowym. Do takich przedsięwzięć z pewnością zalicza się brawurowy album "GORE - Pieśni buntu i niedoli XV - XX w.", będący zbiorem swoistych ludowych protestsongów.
- Zamysł zespołu powstał dwa lata temu. Dwa lata zabrało mi zbieranie pieśni tradycyjnych, bo to rzecz, która wcześniej nie została opisana rzetelnie, ani na kartach historii, ani na kartach antropologii. Musieliśmy się doszukiwać bardzo różnych źródeł. Zaczęliśmy nagrywać pod koniec 2010 roku. W styczniu 2011 płyta była gotowa i z chwilą ogłoszenia premiery nastąpiła fala rewolucji w krajach arabskich. Wyszli ludzie na ulice w Egipcie, w Syrii, w Tunezji, Grecja, Hiszpania, Portugalia.
Więcej na temat albumu i nagrody w dźwięku w boksie "Posłuchaj".
bch