Tomasz Dudziak, przewodnik, zwrócił uwagę na mnogość wież widokowych i punktów, które pozwolą nam w pełni zachwycić się krajobrazem tego rejonu. - Część z nich umiejscowionych jest na skałach, co stanowi dodatkową atrakcję. Góry Izerskie szczególnie upodobały sobie osoby, które cenią aktywny wypoczynek i odkrywanie miejsc mających znaczenie historyczne, ale tylko lokalnie. Są to kapliczki albo małe pomniki upamiętniające walki, które toczyli strażnicy górscy z kłusownikami, przypominające o wypadkach, jakie miały miejsce. Nie przeczytamy o tym w przewodnikach, więcej o tych miejscach opowiedzą nam tamtejsi mieszkańcy - wprowadził nas w temat rozmówca Czwórki. Podkreślił zarazem, że Góry Izerskie są przyjazne dla zwykłych spacerowiczów, nie wymagają wielkiego przygotowania pod względem sprzętu oraz kondycji.
Jako punkt wypadowy naszej wycieczki warto wybrać Liberec. Jest to piąte pod względem wielkości miasto w Czechach, położone pomiędzy Górami Izerskimi na północy, a Grzbietem Jesztiedzkim na południu. Przepływa przez nie Nysa Łużycka oraz jej dopływy - Černá Nisa i Harcovský potok.
PRZECZYTAJ TEŻ: "Słowiańska Toskania" leży na Morawach
Reprezentująca Czech Tourism Ivana Bilkova przekonywała, że w Libercu nie można się nudzić. Atrakcji w mieście jest multum, a swoją opowieść rozpoczęła od najnowszej z nich. - IQlandia to pięciopiętrowe centrum nauki. Coś w stylu warszawskiego Centrum Kopernik, ale o mniej więcej trzy razy większej powierzchni. Znajdziemy w nim humanoidalnego robota, planetarium, interaktywne mapy, kosmiczne maszyny przenoszące nas w przestworza i wiele innych atrakcji. Wszystkiego można dotknąć, we wszystkich doświadczeniach wziąć udział! - chwaliła.
Dla Polaków szczególną atrakcją w IQlandii jest to, że opisy wszystkich eksponatów są w naszym języku, a jedna z wystaw to seksmisja. Odpowiada ona na wszystkie pytania związane z dojrzewaniem i seksem, a jej nazwa zaczerpnięta jest z kultowej komedii Juliusza Machulskiego, która i w Czechach zrobiła furorę.
Ratusz w Libercu,
foto: Marcin Szala/Wikimedia
Inne atrakcje to chociażby zbudowany w stylu renesansowym w latach 1583-1587 Stary Zamek. Wyróżnia go kaplica z kasetonowym stropem i oratorium podpartym przez pięć kolumn toskańskich. Zbudowany w stylu neorenesansowym pod koniec XIX w. ratusz miejski również robi duże wrażenie. Dla najmłodszych mamy piękny ogród botaniczny i zoo. Mnóstwo turystów z Polski oraz Niemiec przyciąga Centrum Babylon Liberec – kompleks handlowy, hotelowy i rozrywkowy, zajmujący powierzchnię 30 tysięcy m². Znajdują się w nim m.in. aquapark, kasyno, kino trójwymiarowe, centrum handlowe, restauracje oraz winiarnie.
Więcej o atrakcjach Liberca i Gór Izerskich - w zapisie audycji "4 do 4".
ac/mp