Rasizm i ksenofobia - polski problem?
Jak przekonywał socjolog prof. Ireneusz Krzemiński, w ciągu ostatniego półtora roku w sposób drastyczny zmienił się nasz stosunek do przyjmowania uchodźców. - Na początku 2015 roku wg badań CBOS ok 30 proc osób było przeciwnych, a ok 60 proc. opowiadało się za ich przyjęciem. Już pół roku później proporcje dokładnie się zmieniły. Podobnie ewoluował nasz stosunek do muzułmanów - mówił socjolog prof. Ireneusz Krzemiński i tłumaczył, z czego wynikać mogą te zmiany. - Tu jest ewidentna konotacja polityczna - przekonywał ekspert. Zaś jak podkreślała Aneta Szarfenberg, "na nasz stosunek do uchodźców powinniśmy patrzeć przez stosunek do samych siebie". - Odpowiedzmy sobie więc na pytania: jaka jest nasza tożsamość i na ile czujemy się pewnie i dobrze w naszym własnym kręgu kulturowym - mówiła ekspertka.
A jak w naszym kraju żyje się obcokrajowcom? O tym mówił Roberto Cobas Avivar, Kubańczyk, mieszkający w Polsce. - Mieszkałem w różnych krajach, w Polsce kończyłem już studia, ale moje doświadczenia są pozytywne. Polacy to otwarty naród, trzeba tylko w kontaktach z nimi przełamać pierwszą barierę - mówił gość Czwórki.
Jaki jest stosunek Polaków do obcokrajowców i czy rzeczywiście akceptujemy przybyszów z zagranicy? Jaka w rozwoju polskiej tolerancji jest rola mediów i ile w niej miejsca na polityczne manipulacje? Co służy naszej otwartości? Czy równie chętnie praktykujemy ją, jak deklarujemy? O tym także dyskutowaliśmy w studiu Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Goście: prof. Ireneusz Krzemiński (socjolog), Aneta Szarfenberg (Fundacja Rubin), Roberto Cobas Avivar (Kubańczyk, mieszkający w Polsce)
Data emisji: 24.05.2017
Godzina emisji: 15.10
kd
Na audycję "Czat Czwórki" zapraszamy w środę (24.05) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.
kd/jsz