Władysław Szpilman. Kompozytor, który źle prowadził

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 17:10
- Był świetnym kompozytorem i kiepskim kierowcą. Żeby dojechać do siedziby Polskiego Radia wybierał takie drogi, żeby mógł skręcać tylko w prawo. Dla niego pokonanie skrzyżowania ze skrętem w lewo było dużą trudnością - wspomina Andrzej Szpilman, syn Władysława.
Audio
  • Portret Władysława Szpilmana. O kompozytorze i pianiście opowiada jego syn - Andrzej Szpilman (Klucz kulturowy/Czwórka)
Władysław Szpilman w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia w Alejach Ujazdowskich 31, w pałacu Róży Czetwertyńskiej - Warszawa, 1946 rok
Władysław Szpilman w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia w Alejach Ujazdowskich 31, w pałacu Róży Czetwertyńskiej - Warszawa, 1946 rokFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Skomponował ponad 500 piosenek, sygnał do "Polskiej Kroniki Filmowej", muzykę do przedwojennych filmów. Był także pracownikiem Polskiego Radia zatrudnionym na etacie... pianisty. - Przed wojną nie było płyt CD, audycje nadawane były na żywo i żeby uniknąć tzw. "dziur" między występami kolejnych solistów do akcji wkraczał mój tato. Wiedząc, jaka piosenka była grana przed chwilą, podejmował temat i przeprowadzał go do następnego utworu - tłumaczy rozmówca Justyny Majchrzak.


Czytaj także
Jeremi Przybora Jerzy Wasowski PAP 1200x660.jpg
Jeremi Przybora. Polskim szeleścił najpiękniej

Władysław Szpilman był także autorem książki "Pianista. Warszawskie wspomnienia 1939-1945", którą na duży ekran przeniósł reżyser Roman Polański. Andrzej Szpilman opowiada o kulisach powstawania tego wydawnictwa, o wyjątkowych nagraniach, które trafiły do Archiwum Polskiego Radia oraz o tym dlaczego "Pianista" jest filmem ponadczasowym.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Andrzej Szpilman (kompozytor, producent muzyczny, syn Władysława Szpilmana)

Data emisji: 31.12.2016

Godzina emisji: 15.15

kul/mc

Czytaj także

Marek Sierocki: "Cześć" to było moje przekleństwo

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 12:52
- Gdy mieszkałem na warszawskim Targówku, dzieciaki biegały za mną i wołały "Marek Sierocki, cześć!" - wspominał w Czwórce jeden z najbardziej znanych polskich prezenterów muzycznych i autor książek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapral Zajączek. Sprawdzą się na każdej prywatce

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 09:00
Tym razem w "Będzie głośno!" o swojej muzycznej drodze, inspiracjach i marzeniach opowiedzieli nam dwaj muzycy, czyli połowa zespołu Kapral Zajączek - Łukasz Karaskiewicz (wokal, gitara) i Mateusz Gaweł (bas, wokal). Dlaczego najbardziej lubią grać w C-dur i kończyć na G?
rozwiń zwiń