Sebastian Smoliński Teksty zebrane w "Efekcie ekranu" mają charakter otwarty. Nie tylko opisują zjawiska, ale też stawiają pytania, ponieważ internet to żywy organizm
Wydany przez Narodowy Instytut Audiowizualny "Efekt ekranu" pokazuje różne aspekty globalnej sieci - od wirtualnej rzeczywistości, elektronicznej literatury, poprzez zjawisko "slow web" i stare technologie, które się nie upowszechniły, aż po postinternet, prywatność i suchary. - Zjawiska, które w internecie są teraz powszechne, pojawiły się już jakiś czas temu. Nasi autorzy to osoby świadome nowych narzędzi. Już wtedy wiedzieli, które rzeczy trzeba wychwytywać - tłumaczy Zofia Król.
Wśród autorów, których teksty na stronach "Efektu ekranu" znajdziemy są między innymi: Aleksandra Przegalińska, Jakub Dymek, Olga Drenda, Marek Krajewski, Iwona Kurz oraz Sebastian Smoliński. Ten ostatni zajmuje się tematyką internetowych sucharów, kwasów i betonów, o której także mówi w "Pierwsze słyszę". - Wydaje mi się, że suchary najlepiej tworzyć we własnym języku - przekonuje autor.
Facebook, Twitter, Instagram sprawią, że będziesz... samotny?
Czym zatem charakteryzują się polskie suchary, czemu "Efekt ekranu" jest książką wydaną na koniec pewnej epoki Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz dlaczego jej lektura może nas nastrajać pesymistycznie - tego wszystkiego dowiecie się słuchając nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Goście: Zofia Król (redaktor naczelna, Dwutygodnik.com), Sebastian Smoliński (autor tekstów o kulturze)
Data emisji: 4.04.2017
Godzina emisji: 8.08
jsz/bch