Brytyjski supermarket zapewnia klientom alternatywę dla plastiku. W ciągu 10 tygodni w nowej strefie, udało się na stałe usunąć z oferty sklepu aż 1,5 tys. produktów w plastikowych opakowaniach. Na sklepowych półkach znajdziemy 2000 produktów w ekologicznych i przyjaznych dla środowiska opakowaniach.
GOZ - więcej niż recykling
- Część opakowań jest papierowych, część w butelkach szklanych, zwrotnych - mówi Edyta Kochlewska, redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl.
Za kolejne 3 lata brytyjski market planuje być już całkowicie wolny od plastiku. Żywność ma być pakowana wyłącznie w tekturę, drewno, szkło i metal. Zdaniem Krzysztofa Jędrzejewskiego z Koalicji Klimatycznej tego typu inicjatyw będzie coraz więcej. - Nie tylko supermarkety, ale też niektóre mniejsze sklepy wprowadzają zasadę "przyjdź z własnym opakowaniem" i uważam, że jest to bardzo dobry pomysł i droga do tego, by edukować społeczeństwo, by w ten sposób zmniejszać ślad węglowy - podkreśla ekspert.
Czym jest ślad węglowy? Ile wytwarzamy go przy produkcji kilograma szklanego opakowania wielokrotnego użytku, a ile przy produkcji kilograma torebek foliowych? Czy zastosowanie ciężkich opakowań szklanych przynosi same korzyści? O tym, w materiale Martyny Ogonek.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Martyna Ogonek
Data emisji: 29.11.2018
Godzina emisji: 7.18
pj/kul