Optymizm, czyli wiara w to, że nasza przyszłość będzie pozytywna i unikniemy niefortunnych zdarzeń, choć jest mało logiczny i bywa nieuzasadniony, zdaniem prof. Dariusza Dolińskiego, psychologa z wrocławskiej SWPS, jak najbardziej ma sens. - W latach 70. ubiegłego stulecia za sprawą amerykańskich badaczy, zaczął dominować pogląd, że zdrowie psychiczne wiąże się z pozytywną iluzją na temat własny i zewnętrznego świata. Od tego czasu ludzie przeceniają swoje kompetencje, wpływ na bieg zdarzeń, charakteryzują się nierealistycznym optymizmem - opowiada prof. Doliński i zaznacza, że wcześniej uważano, że człowiek zdrowy to realista, który obiektywnie potrafi ocenić sytuację i swój wpływ na jej rozwój.
Czytaj także Miłosz Brzeziński: nostalgia prowadzi do optymizmu <<<
To, czy jesteśmy pesymistami, czy optymistami, w dużej mierze zawdzięczamy rodzicom i atmosferze, jaka panowała w rodzinnym domu. - Jako dzieci uczymy się oczekiwań co do przyszłości na podstawie tego, jakie oczekiwania formułują nasi opiekunowie, starsze rodzeństwo, znajomi - mówi prof. Doliński. - Uczymy się tego, czego należy się spodziewać w życiu, ale znaczenie mają też czynniki biologiczne, temperamentalne, dzięki którym jesteśmy bardziej skłonni do nastawienia optymistycznego, ale także na przykład odczuwania lęku przed zmianami, niepewnością. Ważna jest również kultura w której żyjemy, a niestety wiele wskazuje na to, że w Polsce panuje kultura narzekania.
Czytaj także Depresja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć <<<
Zdaniem gościa Czwórki jednak nie należy za wszelką cenę dążyć do nadmiernego optymizmu i na siłę uczyć się pozytywnego myślenia. - To może być gwałt na samym sobie. Jeśli bowiem jesteśmy pesymistami od dawna i konsekwentnie, takie nastawienie może nam pomóc radzić sobie w różnych życiowych sytuacjach - przekonuje prof. Doliński. - Choć brzmi to jak herezja, "przestawianie" ludzi na optymizm może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.
Jak wyglądają schematy reagowania na określone sytuacje pesymistów i optymistów , dlaczego w życiu ważny jest lęk i na czym polegają techniki wpływu społecznego i manipulacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z prof. Dariuszem Dolińskim w audycji "Na cztery ręce".
(kd/bch)