Z tego powodu w Warszawie, na terenie Parku Wodnego Moczydło, w dniach 6-7 września organizowany jest I Piknik Nurkowy, podczas którego odbędzie się m.in. prezentacja sprzętu do nurkowania, bieg w płetwach, pokaz aquazumby, nie zabraknie darmowych nurkowań i transmisji na żywo spod wody. Organizatorzy będą przekonywać, że by nurkować nie trzeba wcale wyjeżdżać do Egiptu czy na Bali, bo i nasze miasta kryją wspaniałe akweny.
Kamil Jaczyński z Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska i Kuba Cieślak z portalu nurkolog.pl zaangażowani w organizację pikniku zgodnie twierdzą, że w mieście da się nurkować. - Nie mówimy tu o kałużach, a o wspaniałych otwartych wodach, niebrzydkich akwenach - twierdzą. - Nurkowanie w takich miejscach nie jest dla nas ani krzywdą, ani karą.
Zobacz też: Nurkowanie w Warszawie może być równie ciekawe jak w Egipcie
Wśród swoich ulubionych miejsc do nurkowania goście Beaty Kwiatkowskiej wymieniają np. zalany fort carski na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, akwen w Zielonce, Zakrzówek w Krakowie, Koparki w Jaworznie, Piechcin w okolicach Bydgoszczy, żwirownia w okolicy Garwolina, gdzie kiedyś znaleziono kości mamuta (dziś jest to nieaktywne nurkowisko).
Okazuje się, że nurkować można o każdej porze dnia i nocy. Ciemność potrafi odsłaniać niesamowite widoki. - Akwen w Zielonce jest super do nurkowania w nocy - mówi Kuba Cieślak. - Wtedy ożywa jej królestwo, które jest przepiękne. - To inne doznania, inna kolorystyka, które zmieniają postrzeganie tego, co nas otacza - dodaje Kamil Jaczyński.
Goście audycji "Na cztery ręce" przekonują, że nurkować może każdy. Na kurs zapisywane są już dzieci w wieku 8 lat (za zgodą rodziców). Ten sport chętnie uprawiają też osoby niepełnosprawne. Na wszystkich chętnych pod wodą czeka ciekawa fauna i flora lub specjalnie zatopione artefakty.
Kamil Jaczyński i Kuba Cieślak opowiadają też o ciemnej stronie nurkowania - konieczności sprzątania akwenów, które wiele osób traktuje jak wspaniałe dzikie wysypiska. Nurkowie sprzątając dbają o czystość, ale i o swoje bezpieczeństwo - więcej na ten temat dowiesz się słuchając załączonej audycji "Na cztery ręce".
(pj/kul)