Polskie Radio

Sondaż: imigracja największym wyzwaniem UE

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 16:05
Tak uważa 38 procent mieszkańców krajów członkowskich Unii Europejskiej. O ich opinie zapytano w ostatnim badaniu Eurobarometru.
Uchodźcy w niemieckim obozie przejściowym
Uchodźcy w niemieckim obozie przejściowym Foto: PAP/EPA/Javier Etxezarreta

Obawy związane z imigracją ma dziś o 14 procent więcej osób niż jeszcze rok temu. Wtedy głównymi zmartwieniami Europejczyków były sytuacja gospodarcza, bezrobocie czy stan finansów publicznych w państwach członkowskich. Teraz te kwestie pojawiają się na dalszym planie.

CZYTAJ DALEJ
imigranci francja 1200.jpg
W Polskim Radiu 24 politolog Dominik Hejj mówił o tym, czy imigracja z Afryki i Bliskiego Wschodu pogłębi kryzys wewnątrz UE

Imigracja jest najczęściej wymienianym problemem w 20 unijnych krajach, przy czym największy niepokój wywołuje na Malcie i w Niemczech, gdzie wskazuje na niego około 60 procent społeczeństwa. Jednocześnie, na terenie Wspólnoty wzrosły obawy związane z terroryzmem. W tym roku na ten problem zwróciło uwagę 17 procent ankietowanych, czyli o 6 procent więcej niż w roku ubiegłym.

W badaniu Eurobarometru zapytano także m.in. o oczekiwania związane z przyszłością unijnej gospodarki. Okazało się, że ponad jedna czwarta Europejczyków liczy na poprawę sytuacji w nadchodzącym roku, a prawie połowa osób uważa, że nic się nie zmieni.
Opublikowany ostatnio sondaż Eurobarometru przeprowadzono na wiosnę tego roku. Było to drugie tego typu badanie od momentu objęcia urzędu przez Komisję Europejską Jean Claude Junckera 1 listopada 2014 roku.

FILM: Francja wysyła dodatkowych funkcjonariuszy do Calais, żeby zabezpieczyć eurotunel przed szturmem nielegalnych imigrantów. Co noc przez tunel z Francji do Wielkiej Brytanii próbuje się przedostać nawet 2 tys. osób. Próba przedostania się na Wyspy kończy się niekiedy tragicznie. W tym tygodniu w Calais zginął dwudziestokilkuletni Sudańczyk, którego przygniotła ciężarówka, pod którą próbował się ukryć. W ostatnich tygodniach w podobnych wypadkach zginęło dziewięciu imigrantów.

pp/IAR

Czytaj także

Dla Paryża i Londynu imigranci w Calais to "absolutny priorytet". Odeślą 200 osób miesięcznie?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 12:23
"Rozwiązanie problemu nielegalnych imigrantów, których tysiące próbują przedostać się z Calais we Francji do Wielkiej Brytanii, to dla Paryża i Londynu "absolutny priorytet" - napisali szefowie MSW obu państw w deklaracji opublikowanej w niedzielę w piśmie "Le Journal du Dimanche".
rozwiń zwiń