Polskie Radio

Polskie Radio nieoficjalnie: jest propozycja przedłużenia sankcji UE wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 09:30
Jest propozycja przedłużenia unijnych sankcji wobec Rosji. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że zapisano to w projekcie wniosków na grudniowy szczyt. Teraz rozpoczną się negocjacje z krajami członkowskimi i spodziewane jest kolejne starcie "gołębi" z "jastrzębiami" jeśli chodzi o relacje z Rosją.
Audio
  • Polskie Radio nieoficjalnie - jest propozycja przedłużenia sankcji UE wobec Rosji. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Moskwa
MoskwaFoto: Bluesnap /pixabay/domena publiczna

Zazwyczaj miesiąc przed szczytem unijne stolice otrzymują projekt wniosków, nad którymi zaczynają prace, a które później akceptują europejscy przywódcy. Polskie Radio dowiedziało się, że gabinet szefa Rady Europejskiej wpisał do dokumentu zdanie o tym, że Unia przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji.

Czytaj więcej
separatyści 1200 free.jpg
Kryzys na Ukrainie

Przyklasną temu zapewne kraje, które domagają się utrzymania twardego stanowiska Unii Europejskiej wobec Moskwy, bo porozumienie z Mińska o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy nie zostało w pełni wdrożone. Ale pomysł przedłużenia sankcji nie spodoba się zapewne tym państwom, głównie w Europie Zachodniej, które liczą straty w wyniku nałożenia sankcji gospodarczych i które w przeszłości cieszyły się dobrymi relacjami z Rosją.

Wiele było dyskusji w ostatnich tygodniach w Brukseli, czy Unia, za współpracę z Rosją w Syrii, poświęci Ukrainę. W niedawnym zawieszeniu sankcji wobec Białorusi niektórzy dostrzegali odwilż w relacjach Unii za Wschodem i zapowiedź złagodzenia tonu wobec Rosji. Na razie sankcje obowiązują do końca stycznia, by je przedłużyć potrzebna jest jednomyślność.

IAR/aj

Czytaj także

UE przedłużyła sankcje wobec Rosji za agresję na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 16:57
Przedstawiciele państw UE przedłużyli w poniedziałek o sześć miesięcy sankcje wizowe i finansowe wprowadzone w związku z rosyjską aneksją Krymu i wybuchem konfliktu na wschodniej Ukrainie.
rozwiń zwiń