Polskie Radio

Andrzej Duda w Chinach. "Polska ma swoje 5 minut"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:44
Podczas trwającej cztery dni wizyty w Chinach prezydent Andrzej Duda zapowiedział nowe otwarcie gospodarcze Polski na ten kraj – relacjonuje korespondent Polskiego Radia z Pekinu Tomasz Sajewicz.
Audio
  • Korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasz Sajewicz podsumowuje wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Polska to najważniejszy partner Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. Tak zakończoną już wizytę prezydenta Andrzeja Dudy komentują chińskie media. Relacja korespondenta Polskiego Radia z Pekinu Tomasza Sajewicza (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda zapowiedział intensyfikację relacji gospodarczych Polski i Chin. Relacja korespondenta Polskiego Radia z Pekinu Tomasz Sajewicz (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że jego wizyta w Chinach pomoże w zwiększeniu obrotów handlowych z tym krajem. Relacja korespondenta Polskiego Radia Tomasza Sajewicza (IAR)
  • O atomie w Polsce na szczycie w Suzhou. Korespondencja Tomasza Sajewicza (IAR)
  • Ekspert portalu wysokienapiecie.pl. Rafał Zasuń: Chińczycy bardzo szybko się uczą (IAR)
  • Spotkanie prezydentów Polski i Chin. Relacja korespondenta Polskiego Radia z Pekinu Tomasza Sajewicza (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda powiedział, że premier Li Keqiang informował go o wspólnym przedsięwzięciu Francji i Chin w zakresie energetyki jądrowej. Relacja korespondenta Polskiego Radia z Pekinu Tomasza Sajewicza (IAR)
  • Polska jednym z 5 państw Europy Środkowo-Wschodniej, które podpisały z Chinami porozumienie o współpracy w ramach nowego Jedwabnego Szlaku. Relacja korespondenta Polskiego Radia z Pekinu Tomasza Sajewicza (IAR)
Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że jego wizyta w Chinach pomoże w zwiększeniu obrotów gospodarczych z tym krajem
Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że jego wizyta w Chinach pomoże w zwiększeniu obrotów gospodarczych z tym krajemFoto: PAP/Jacek Turczyk




Chiny są pierwszym państwem azjatycki, w który Andrzej Duda odwiedził po zaprzysiężeniu na urząd prezydenta RP. Przed rozpoczęciem wizyty nie było wiadomo, czego będzie można się po niej spodziewać w zaledwie czwartym miesiącu urzędowania nowego prezydenta Polski, który dotychczas nie miał okazji wypowiadać się na tematy dotyczące strategii relacji Polski z Azją i najważniejszym państwem regionu jakim są Chiny. Dobrym sygnałem dla strony chińskiej był fakt, że podróż do tego kraju kancelaria prezydenta zaplanowała w ramach pierwszych 100 dni prezydentury. Andrzej Duda wziął udział w szczycie partnerstwa państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, które zazwyczaj przebiega na poziomie szefów rządów. Dzięki temu, że tym razem Polskę reprezentował Prezydent, nasz kraj na forum europejskiej szesnastki w Chinach był lepiej zauważony. 

źródło: Tomasz Sajewicz

Wizytę naznaczyły relacje gospodarcze Polski i Chin. Andrzej Duda zapowiedział nowe otwarcie gospodarcze na Chiny i wykorzystanie szans jakie daje program rewitalizacji Nowego Jedwabnego Szlaku, czy też udział Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Prezydent podkreślał, że w oficjalnych rozmowach poruszał też ważny dla Polski po wprowadzeniu rosyjskiego embarga, temat szerszego otwarcia chińskiego rynku na produkty rolno-spożywcze z naszego kraju.

Współpraca w energetyce jądrowej?

Tuż przed rozpoczęciem wizyty Andrzeja Dudy w Chinach w tamtejszych mediach pojawiła się informacja o rzekomej umowie w sprawie współpracy w energetyce jądrowej, którą przedstawiciele polski i chin w trakcie wizyty prezydenta mieliby podpisać. Te informacje zostały zdementowane, choć pozostało wrażenie, że Chińczycy testują, czy Polska zainteresowana jest pomysłem zbudowania w naszym kraju elektrowni jądrowej.

W obecności prezydentów Polski i Chin w Pekinie podpisana została umowa między Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a chińskim bankiem przemysłowo handlowym ICBCm który jest nie tylko największym bankiem Chin, ale i świata. - To wielka szansa – mówił w Pekinie prezes BGK Dariusz Kacprzyk.

Chyba nikt z ekspertów przed wizytą Andrzeja Dudy w Chinach nie oczekiwał tak dużych deklaracji. Chociaż stosunki Polski i Chin dynamicznie się rozwijają, to do tej pory nie było wielu pomysłów na przełożenie tego na konkretne projekty. Po wizycie Andrzeja Dudy w Chinach Polska ma swoje 5 minut. W Państwie Środka taka okazja więcej się nie powtórzy, a od najbliższych miesięcy i lat zależało będzie to, czy konkretnymi projektami uda nam się potwierdzić pozycję lidera Europy Środkowo-Wschodniej.

Chińskie media o wizycie polskiego prezydenta

Polska to najważniejszy partner Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. Tak zakończoną już wizytę prezydenta Andrzeja Dudy komentują chińskie media. Zwracają one uwagę, że spotkania prezydentów Polski i Chin nieprzypadkowo były o wiele dłuższe niż zaplanowano, bo to sygnał płynący z Pekinu dotyczący znaczenia relacji z Warszawą.

Dziennik „China Daily” zwraca uwagę, że Polskę pośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej łączą najsilniejsze relacje gospodarcze z Chinami. Cytuje on wypowiedź Andrzeja Dudy, który uważa, że Polska może stać się centrum logistycznym na trasie nowego Jedwabnego Szlaku, a także „ambasadorem” relacji pomiędzy Chinami, Europą Środkowo-Wschodnią i Unią Europejską. Chińskie media zauważają, że prezydent Polski wybrał Państwo Środka jako pierwszy azjatycki kraj, który odwiedza po zaprzysiężeniu.

Korespondent Polskiego Radia z Pekinu Tomasz Sajewicz.

IAR/PAP/fc, mr

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda w Szanghaju. "Polska wrotami do Europy dla Chin"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 20:23
Gospodarka, gospodarka i raz jeszcze gospodarka. Temat polsko-chińskiej współpracy gospodarczej zdominował pierwszy dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach.
rozwiń zwiń