Polskie Radio

Debata w PE. Premier: sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 08:13
We wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata o sytuacji w Polsce. Weźmie w niej udział premier Beata Szydło.
Audio
Szefowa rządu zapewniła, że Polska jest aktywnym członkiem UE
Szefowa rządu zapewniła, że Polska jest aktywnym członkiem UEFoto: PAP/Paweł Supernak

Jak podkreśliła premier na briefingu tuż przed wylotem do Strasburga, obowiązkiem szefa rządu jest otwartość na dialog i prowadzenie rozmowy wtedy, gdy jest zapotrzebowanie na informacje. W jej ocenie nie ma jednak powodu, by dzisiaj oceniać Polskę.

- Sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku i te zmiany, które wprowadzamy są dyktowane przede wszystkim naszym zobowiązaniem wobec wyborców, którzy dali nam mandat w wyborach demokratycznych, ustanawiając taki skład parlamentu i większość, która dzisiaj realizuje program, o którym mówiliśmy w kampanii wyborczej i na który czekają Polacy - powiedziała Szydło na lotnisku w Warszawie.

List Beaty Szydło do europosłów przed debatą w PE >>>

- Nie zostały przekroczone ani złamane żadne zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Szanujemy i przestrzegamy traktaty UE. Jesteśmy członkiem Unii i jesteśmy z tego dumni - podkreśliła szefowa rządu. - Chcemy też, by Unia rozumiała, że Polska jako suwerenne państwo ma prawo podejmowania decyzji wewnętrznych, które służą obywatelom danego kraju - dodała.

"Udzielamy wszystkich informacji"

- Skoro są pytania, skoro jest zapotrzebowanie na informacje, my jesteśmy otwarci na dialog i będziemy udzielać informacji, zresztą tak jak to czynimy od początku, kiedy takie zapotrzebowanie pojawiło się ze strony Komisji Europejskiej - zaznaczyła.

Jak dodała Szydło, aktywni są przedstawiciele rządu oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i wiceszef MSZ Konrad Szymański. - Udzielamy tych wszystkich informacji, które chce znać KE i w tej chwili Parlament Europejski - podkreśliła.

Premier poinformowała, że we wtorek jeszcze przed debatą odbędzie się spotkanie m.in. z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Celem spotkania - zaznaczyła Szydło - jest uzupełnienie informacji. - Służy to wszystko tylko i wyłącznie temu, by ta informacja merytoryczna była jak najpełniejsza - mówiła.

- Potem zaprosiłam na spotkanie wszystkich przedstawicieli polskiej grupy parlamentarnej, wszystkich polskich europosłów. Mam nadzieję, że będziemy mogli się spotkać, zapraszam serdecznie - podkreśliła. - Mam nadzieję, że przybędą i że będziemy mogli odbyć dobrą, merytoryczną rozmowę - powiedziała szefowa rządu. Zaplanowane jest również spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Holandii, która objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

"Powiem, że Polska jest wspaniałym państwem"

W PE premier - jak zaznaczyła - zamierza mówić o "dobrych zmianach, które w Polsce się dzieją". - Powiem o tym, że Polska jest wspaniałym państwem, rozwijającym się, że Polacy to są ludzie, którzy chcą godnie żyć i mają do tego prawo i dzisiaj wspólnie z obywatelami realizujemy program dobrej zmiany - mówiła szefowa rządu.

Beata Szydło powiedziała, że ma nadzieję, że wtorkowa debata w europarlamencie będzie debatą, na której będzie mogła przekazać wszystkie informacje na temat dobrych zmian, które w tej chwili toczą się w Polsce.

(Film - Premier przed debatą w PE/ Źródło: TVN24/x-news)

- Uważam, że Europa ma dzisiaj dużo więcej problemów, spraw, poważnych spraw, którymi powinna się zająć. Polska chce pomóc w rozwiązaniu tych problemów, to jest chociażby kryzys migracyjny, chcemy być aktywni, chcemy się włączać w te problemy Europy. Nie ma powodu, żeby zajmować się sprawami Polski, trzeba rozwiązywać w Europie dzisiaj poważne problemy, z którymi UE się styka, będziemy to również realizować, wspierać - zaznaczyła.

Podkreśliła, że Polska jest aktywnym członkiem UE. - Ale jeżeli UE chce też wysłuchać dobrych rzeczy o Polsce, to ja oczywiście jestem do tego gotowa - zakończyła premier.

Dyskusja w PE

Debata w Parlamencie Europejskim zaplanowana jest na wtorek na godz. 16. Ma potrwać półtorej godziny. Po sprawozdaniu KE i prezydencji ma się wypowiedzieć premier Szydło. Po niej głos zabiorą przewodniczący lub zastępcy ośmiu frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Szefowa polskiego rządu odniesie się też do dyskusji europosłów.

W zeszłym tygodniu kwestią zmian w Polsce zajęła się Komisja Europejska, która postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z reformą Trybunału Konstytucyjnego. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował, że celem jest dialog i wyjaśnienie problemów.

PAP/IAR/aj

Czytaj także

Beata Szydło: KE ocenia materiały dotyczące ustawy o TK i ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 17:20
- Ten proces trwa. Czekamy na prośbę ze strony Komisji Europejskiej o poszczególne materiały. Jeżeli jest taka konieczność - będziemy je uzupełniać - powiedziała premier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceszef MSZ: w Parlamencie Europejskim premier pokaże, że Polska jest nastawiona na dialog

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 06:10
- Chętnie przedstawimy wszystkie informacje, odpowiemy na pytania, licząc na rzeczowość dyskusji - stwierdził Konrad Szymański.
rozwiń zwiń