Polskie Radio
Section05

archeologia

Gladiator. Sława i hańba, krew i pieniądze, dziewczęta i kciuki

Byli uwielbiani i pogardzani. Kochały ich kobiety, zarabiali krocie, ale nie mieli większości praw obywatelskich. Ich życie zależało tyleż od sprawności w walce, co od kaprysu tłumu. W związku z premierą filmu "Gladiator II" sprawdzamy, kim byli wojownicy umierający ku uciesze rzymskiego ludu.
Zobacz więcej na temat:  starożytny Rzym Republika HISTORIA starożytność Rzym historia Europy Morze Śródziemne Grecja śmierć Gladiator 2

Odkryć tajemnice Sakkary. Zajmą się tym polscy archeolodzy

W styczniu 2025 roku polscy archeolodzy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN) zbadają grób faraona Szepseskafa, znajdujący się na terenie starożytnej nekropolii Sakkara w pobliżu Kairu. Eksploracja ta jest częścią misji "Mastaba Faraona" we współpracy z Fundacją Umbra Orientis.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA edukacja Monika Suszek Trójka starożytność starożytny Egipt

Serengeti w Tanzanii. Na jakie znaleziska natrafili polscy badacze?

Park Narodowy Serengeti w Tanzanii to jeden z największych chronionych obszarów dzikiej przyrody na świecie. Kilkadziesiąt kilometrów na wschód od jego granic leży słynny wąwóz Olduvay, gdzie od lat 70. XX wieku znajdowane są najstarsze kości hominidów. Z dużym prawdopodobieństwem zatem i na obszarze Serengeti muszą znajdować się stanowiska związane z najstarszą historią człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tanzania