Polskie Radio
Section05

NAUKA

Historyczny start europejskiej rakiety. "7 lat pracy"

Testowa rakieta z Niemiec rozbiła się po starcie z bazy Andøya w Norwegii. Właściciele start-upu twierdzą, że zdobyli dzięki krótkiemu lotowi ważne dane. Z norweskiej bazy w 2024 roku wystartowała też eksperymentalna polska rakieta Bursztyn. - Europa musi szybko rozwijać swój potencjał w zakresie technologii kosmicznych - powiedział PAP Łukasz Wilczyński z European Space Foundation.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Norwegia Niemcy rakieta kosmos technologia

Ogromna gwiazda blisko eksplozji. "Można ją zobaczyć gołym okiem"

Astronomowie przewidują, że niebawem dojdzie do wybuchu termonuklearnego gwiazdy T Coronae Borealis. Terminu wybuchu nie można dokładnie przewidzieć, może do niego dojść zarówno dzisiaj, jak i za kilka miesięcy bądź lat - wskazują naukowcy. Jeśli niebo będzie bezchmurne, zjawisko przez kilka nocy będzie można obserwować gołym okiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gwiazdy kosmos astronomia Wszechświat

Anty-Czarnobyl. Co awaria w Three Mile Island mówi o bezpieczeństwie atomowym?

Porównanie katastrofy czarnobylskiej i wcześniejszej o siedem lat awarii w amerykańskiej elektrowni jądrowej pozwala wykazać główne grzechy, których skutki objawiły się w Czarnobylu. Rozwiązania konstrukcyjne, decyzje polityczne i zachowania osób odpowiedzialnych za działanie reaktorów mogą stanowić naukę dla rodzącej się polskiej komercyjnej energetyki jądrowej. 46 lat temu miała miejsce awaria w elektrowni Three Mile Island.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa Czarnobyl USA ZSRR elektrownia atomowa atom katastrofa w Czarnobylu historia ZSRR zimna wojna

Częściowe zaćmienie Słońca. Wiemy, o której spojrzeć w niebo

Już w najbliższą sobotę będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Spektakularne zjawisko będzie widoczne nad Polską o różnych porach, ze zmienną intensywnością. Poniżej przedstawiamy listę miast z przewidywanymi godzinami wystąpienia zaćmienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos Wszechświat niebo wiedza ciekawostki przyroda zaćmienie słońca księżyc słońce planeta planety gwiazdy zaćmienie księżyca Ziemia

Wątroba świni przeszczepiona człowiekowi. Naukowcy: to przełom

Chińscy lekarze poinformowali o szczegółach pierwszego przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej wątroby świni do organizmu człowieka. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature. Badania wykazały, że narządy świń mogą w przyszłości pomóc w przypadku niewydolności narządów lub w czasie oczekiwania pacjentów na organ ludzkiego dawcy.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna ŚWIAT badania zwierzęta transplantacje