Polskie Radio

Specjalne "Raporty powodziowe" na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 23:00
W południowo-zachodniej Polsce trwa dramatyczna walka ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Wspólne specjalne "Raporty powodziowe" Polskiego Radia na trzech antenach: Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24. Sytuację powodziową na południu kraju relacjonujemy minuta po minucie także na stronie polskieradio24.pl oraz na polskieradio.pl. 
Dziennikarze Polskiego Radia relacjonują z różnych miejsc, w których wody rażąco przekroczyły normy.  Relacje można usłyszeć we wszystkich antenach Polskiego Radia oraz na stronach internetowych nadawcy. Programy Polskiego Radia częściej nadają serwisy i audycje specjalne, aby na bieżąco relacjonować sytuację powodziową.
Dziennikarze Polskiego Radia relacjonują z różnych miejsc, w których wody rażąco przekroczyły normy. Relacje można usłyszeć we wszystkich antenach Polskiego Radia oraz na stronach internetowych nadawcy. Programy Polskiego Radia częściej nadają serwisy i audycje specjalne, aby na bieżąco relacjonować sytuację powodziową. Foto: PAP / Maciej Kulczyński

Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w całym kraju stany alarmowe na rzekach są przekroczone w 90 miejscach, a stany ostrzegawcze - w 44. Najsilniejsze opady skupiają się teraz w województwie śląskim, tam też obserwowane są największe wzrosty stanu wody na rzekach. W wielu miejscowościach zarządzono ewakuację. 

Pierwszy niedzielny raport dziennikarzy Polskiego Radia z godzin 12-14 - >> TUTAJ <<  

Kolejny odcinek dwugodzinnego pasma specjalnego nadaliśmy po godzinie 16. Ponownie przekazywaliśmy relacje reporterów Polskiego Radia z różnych podmytych i zalanych miejsc, wzruszające rozmowy z mieszkańcami, wywiady dziennikarzy Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24 z mundurowymi, którzy prowadzą ewakuację, z synoptykami i włodarzami miast, które potrzebują pomocy. 

Drugi dwugodzinny raport dziennikarzy Polskiego Radia z godzin 16-18 - >> TUTAJ <<

Wywiady z ekspertami, synoptykami i przedstawicielami służb oraz bezpośrednie raporty dziennikarzy Polskiego Radia z najbardziej podtopionych miejsc. Na antenach Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24 te informacje można znaleźć na bieżąco; również na stronach internetowych publicznego nadawcy.

Trzeci raport dziennikarzy Polskiego Radia z godzin 21-23 - >> TUTAJ >> 

Z kolei w poniedziałkowy poranek, po niedzielnych zapowiedziach polityków, wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek poinformował w Jedynce, że Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. 

Sytuacja hydrologiczna w Polsce Sytuacja hydrologiczna w Polsce

Czytaj więcej na Polskieradio24.pl>>>

Reporterzy Polskiego Radia są na miejscu i relacjonują na bieżąco sytuację powodziową - Agata Król, Michał Jędrkowiak, Przemysław Lis, Paweł Pawlica, Wojciech Stobba, Maciej Jastrzębski, Adam Górczewski, Piotr Piętka i Olaf Ważyński.

Synoptycy nadal prognozują opady dla południa Polski - dla Dolnego Śląska przejściowo nawalne. Na południu, wschodzie i w centrum kraju miejscami przejdą burze. 

Prognozy opadów deszczów w Polsce i Europie Prognozy opadów deszczów w Polsce i Europie

Ostrzeżenia IMGW dotyczące intensywnych opadów deszczu obowiązują w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, częściowo łódzkim i wielkopolskim. Alerty przed silnym deszczem z burzami obejmują województwa podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie oraz częściowo mazowieckie i łódzkie.

*** 

W niedzielę rano najtrudniejsza sytuacja występuje m.in. w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku i Głuchołazach na Opolszczyźnie. 

Wzrosty stanów wód w południowo-zachodniej Polsce Wzrosty stanów wód w południowo-zachodniej Polsce

Wspólne specjalne "Raporty powodziowe" Polskiego Radia można było usłyszeć w niedzielę na trzech antenach: Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24. Na antenach nadajemy również więcej serwisów informacyjnych i aktualności, a najnowsze dane o powodzi można znaleźć także na stronach internetowych Polskiego Radia. 

W poniedziałkowych "Sygnałach dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek potwierdził, że tego samego dnia Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. 

kh / rk 

Czytaj także

Woda przelała zapory w Jeleniej Górze. Alarm we Wrocławiu [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 21:00
W centrum Jeleniej Góry poziom wody sięga miejscami pierwszego piętra - relacjonował reporter radiowej Jedynki Olaf Ważyński. Z kolei poziom wody w Kłodzku powoli opada. We Wrocławiu ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Tak relacjonowaliśmy sytuację powodziową w niedzielę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Raport powodziowy". Ekspert przerażony odmowami ewakuacji

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2024 23:08
- Przeraża mnie to, że osoby, które są nawoływane, by się ewakuować, rezygnują z tego - mówił w "Raporcie powodziowym" Polskiego Radia dr Franciszek Krynojewski, obrona cywilna, ekspert ds. zarządzania kryzysowego. W trakcie specjalnej audycji łączono się także z reporterami w regionach, gdzie panuje trudna sytuacja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chcemy być przygotowani". Alarm przeciwpowodziowy we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 01:04
Większe opady, niż przewidywano, oraz uszkodzona zapora w dolnośląskim Stroniu - to główne powody ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego we Wrocławiu. Prezydent miasta Jacek Sutryk uspokaja, że obecnie nic nie wskazuje na to, by powódź w mieście osiągnęła takie rozmiary jak w 1997 roku.
rozwiń zwiń